Rosja testuje pocisk przeciwko tarczy antyrakietowej

Rosja przeprowadziła w czwartek zakończony sukcesem test nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Jego zadaniem ma być przełamanie tarczy antyrakietowej - podała agencja AFP.

- Pocisk Topol RS-12M został wypróbowany w celu sprawdzenia wyposażenia na wypadek walki z usytuowanymi na ziemi rakietami balistycznymi - powiedział cytowany przez agencję Interfax rzecznik nuklearnych sił strategicznych Aleksander Wovk.

Topol RS-12M - odpalenie (cyt. Internet)

Jak powiedział agencji ITAR-TASS Wowk, rakieta wystartowała z kosmodromu w Plesiecku w północnej części Rosji europejskiej o godzinie 14.36 czasu moskiewskiego (12.36 czasu polskiego), a jej głowica uderzyła z dużą dokładnością w wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.Pocisk Topol o maksymalnym zasięgu 10 tysięcy kilometrów został przyjęty na uzbrojenie ówczesnych radzieckich wojsk rakietowych w 1988 roku. Według monitorującego potencjał militarny poszczególnych państw londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), Rosja ma obecnie 48 jednogłowicowych rakiet Topol.

Topol RS-12M - nieuchwytna broń? (cyt. Internet)