PKP zapowiada remonty torów

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły w Poznaniu harmonogram prac inwestycyjnych na najbliższe cztery lata.

Główne zadania, które są realizowane lub planowane, to przede wszystkim modernizacja tras E 20 Poznań-Warszawa i E 59 Wrocław-Poznań-Świnoujście. Kolej chce, by na tych trasach pociągi jeździły z prędkością 160 kilometrów na godzinę, a gdzieniegdzie nawet 200 kilometrów na godzinę. Wówczas np. dojazd z Poznania do Warszawy skróci się o 20 minut.

Zastępca dyrektora Polskich Linii Kolejowych, Grzegorz Siewiera zapowiada również, że w październiku rozpocznie się modernizacja peronów i wiat na poznańskim Dworcu Głównym. Dworcowy tunel zostanie przystosowany dla niepełnosprawnych pasażerów.

PKP PLK realizuje też wspólnie z wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim kilka kontraktów regionalnych, z których najważniejsze to modernizacja połączeń kolejowych Luboń - Wolsztyn, Zbąszynek - Czerwieńsk i Poznań - Wągrowiec, gdzie prace są najbardziej zaawansowane.

Kierownik kontraktu Andrzej Pawlak powiedział Radiu Merkury, że roboty rozpoczną się pod koniec przyszłego roku, potrwają kilkanaście miesięcy. W tym czasie na tej trasie będą uruchomione autobusy zastępcze.

Kolej wspólnie z wielkopolskimi samorządowcami planuje już utworzenie kolejnego połączenia regionalnego z Poznania w kierunku Kołobrzegu.

Najważniejsze informacje gospodarcze na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .