Walka o ceny jabłek. Sadownicy niezadowoleni

Sandomierscy sadownicy są coraz bardziej niezadowoleni z ceny jabłek przemysłowych. Wynosi ona około 15 groszy za kilogram. Jest 7-krotnie niższa od ubiegłorocznej i nie pokrywa nawet kosztów produkcji.

Rolnicy uważają, że to zmowa zakładów przetwórczych-powiedział wiceprezes Sandomierskiego Związku Ogrodniczego Jan Orawiec.

Na znak protestu sadownicy nie odwożą jabłek do skupów, stosując się w ten sposób do apelu Związku Sadowników. Na sprzedaż jabłek za tak niską cenę decydują się tylko nieliczni, których zmusza do tego tragiczna sytuacja finansowa.

Według sadowników optymalna cena za jabłka przemysłowe powinna wynosić od 35 do 40 gr za kilogram.

Sprawom niskich cen w całości poświęcone będzie jutrzejsze posiedzenie Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podczas którego wypracowane zostanie stanowisko z propozycjami konkretnych rozwiązań dla Rządu. Jak powiedział radny Sejmiku Wojciech Borzęcki, interwencja państwa powinna polegać m.in. na uzależnieniu możliwości korzystania przez zakłady przetwórcze z funduszy strukturalnych, od wcześniejszego zawarcia z rolnikami umów gwarantujących minimalną cenę skupu.

Liczba dnia - najciekawsze dane gospodarcze i ciekawostki na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .