Cudowny medalik? To nie my, to Google

Publiczne "Radio Lublin" reklamuje na swojej stronie "Cudowny medalik. Dar Maryi" zapewniający "wielkie łaski" wszystkim którzy będą go nosić. Oferuje go krakowskie pseudkatolickie stowarzyszenie, które wcześniej informowało, że homoseksualiści piją krew. Prezes rozgłośni twierdzi, że nic nie możne na to poradzić

Nad linkami do ofert biur turystycznych, w niebieskim polu umieszczona jest figurka Maryi. Nad nią awers i rewers medalika i napis: "Cudowny medalik. Dar Maryi na trudne czasy". Po kliknięciu na umieszczony przy reklamie link, czytamy apel, by dołączyć do milionów wiernych, którzy medalik już noszą. W zamian można liczyć na "wielkie łaski", szczególnie obfite dla tych, "co nosić go będą z ufnością". Do tego proponowany gratis: "Zamów poświęcony przez kapłana Cudowny Medalik (wymiary 15x10 mm) a otrzymasz w prezencie Nowennę do Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika " - czytamy.

Pomysł wykorzystania internetowej strony rozgłośni dla propagowania treści religijnych komentuje ks. Alfred Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, prorektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. - Umieszczenie reklamy medalika pośród produktów życia codziennego, nie gwarantuje powagi treści, a raczej ją bagatelizuje - mówi. Podaje przykład Australii, gdzie podobne chwyty wykorzystywane były podczas wizyty papieża. - W kraju o bogatej kulturze katolickiej, jakim jest Polska, mamy dużo innych miejsc do zachęcania, by nosić medalik. Jego kultu też zresztą nikomu w kościele nie można narzucać, bo ma on charakter prywatny. Reklama w tym miejscu budzi raczej mój uśmiech - tłumaczy.

Wraz z zamówionym medalikiem, przychodzi blankiet, za pomocą którego "dowolną kwotę" należy wpłacić krakowskiemu Instytutowi im. ks. Piotra Skargi. - Biskupi ostrzegają przed tą organizacją, znaną z agresywnych działań - zwraca uwagę ks. Wierzbicki. Ma ona na koncie takie akcje jak wysłanie do szkół książeczek, w których opisane zostały wulgarne zachowania homoseksualistów. Można było przeczytać w nich m. in., że "Homoseksualiści w zasadzie prawie konsumują ludzką krew, jedzą fekalia czy nawet tarzają się w kale".

- Na terenie archidiecezji krakowskiej stowarzyszenie nie ma pozwolenia na żadną działalność ani na żadną zbiórkę pieniędzy związaną z kościołem katolickim- tłumaczy ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej. Przed działalnością stowarzyszenia ostrzegała również Archidiecezja Lubelska.

Mariusz Deckert, prezes Radia Lublin nie ukrywał swojego zdziwienia tym, że pojawiła się reklama medalika. - Nie mamy jednak na to wpływu. Zawarliśmy umowę z wyszukiwarką "Google" i dlatego w tym miejscu może wyświetlić się każda reklama, którą mają w systemie. Żeby była jasność to nie jest reklama Radia Lublin - dodaje. Sebastian Szczepaniak, kierownik działu internetowego Radia nie jest w stanie określić, jak długo jeszcze reklama medalika może na stronie się pojawiać. - Nie odpowiadamy za jej treść, podobnie jak za treść każdej innej w systemie Google, który odpowiada za umieszczanie reklam - dodaje.