Droższe parkowanie w Warszawie

O 50 procent wzrośnie opłata za pozostawienie samochodu na parkingu w centrum Warszawy.

Za godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić 3 złote. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 września.

Władze stolicy chcą ograniczyć liczbę samochodów, które wjeżdżają do ścisłego centrum - tłumaczy Marcin Ochmański z biura prasowego urzędu miasta. Pierwsza godzina parkowania będzie kosztowała 3 złote, czyli o złotówkę więcej, niż obecnie. Druga godzina będzie kosztować 3 złote 60 groszy, czyli o złotówkę 20 groszy więcej, natomiast za trzecią godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić 4 złote20 groszy, czyli o złotówkę i 40 groszy więcej, niż do tej pory.

Marcin Ochmański dodał, że podwyżka taryf jest również związana z tym, że podrożały bilety komunikacji miejskiej. Ochmański zaznacza, że władze miasta chcą zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej, a nie z własnego pojazdu.

Nowe taryfy to dopiero początek zmian. Stołeczny ratusz chce w przyszłym roku rozszerzyć strefę płatnego parkowania na tereny bezpośrednio przyległe do Wisły. Tak więc wkrótce trzeba będzie płacić za postój na Powiślu, Solcu i Nowym Mieście. Jak mówi Marcin Ochmański, w tej chwili wielu kierowców pozostawia tam samochody tylko dlatego, żeby nie płacić za parkowanie w centrum miasta. Dlatego kierowcy blokowali chodniki na Powiślu tak skutecznie, że samochody stały tam cały dzień. Jak zaznaczył Ochmański, władze miasta chcą "ucywilizować" parkowaniem w tej części miasta.

Wielu kierowców nie rozumie jednak urzędniczej kalkulacji, że jeżeli będzie drożej, to będzie łatwiej o wolne miejsce do zaparkowania. Urzędnicy nie liczą na zrozumienie kierowców dla nowych taryf. Jednak, jak przekonuje Marcin Ochmański, chodzi o to, żeby można było łatwiej poruszać się po mieście. W tym celu warto wybrać komunikację miejską. Ochmański podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch lat na ulice stolicy wyjechało 500 nowych autobusów. Tramwaje Warszawskie właśnie ogłosiły przetarg na zakup 186-ciu nowych pojazdów niskopodłogowych.

Stołeczny ratusz zwolnił z opłat za parkowanie kombatantów Powstania Warszawskiego. W tej chwili 3 złote za pierwszą godzinę parkowania płacą już kierowcy w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Liczba dnia - najciekawsze dane gospodarcze i ciekawostki na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .