"Bysiu" - kolejny herszt "Pruszkowa" - zatrzymany

Jeden z hersztów gangu pruszkowskiego, poszukiwany listem gończym 34-letni Dariusz Bytniewski, pseud. Bysiu, został zatrzymany w Olsztynie przez policjantów Centralnego Biura Śledczego.

"Bysiu" - kolejny herszt "Pruszkowa" - zatrzymany

Jeden z hersztów gangu pruszkowskiego, poszukiwany listem gończym 34-letni Dariusz Bytniewski, pseud. Bysiu, został zatrzymany w Olsztynie przez policjantów Centralnego Biura Śledczego.

"Policjanci ze specgrupy poszukiwawczej +Enigma+ działającej w CBŚ obserwowali osoby związane z +Bysiem+, m.in. wojskowego lekarza-chirurga. Dzięki temu +Bysia+ udało się zatrzymać w mieszkaniu, w centrum Olsztyna" - powiedział w piątek PAP Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Warszawska prokuratura podejrzewa Bytniewskiego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Poszukiwany listem gończym przestępca figurował na tzw. policyjnej top-liście, czyli spisie najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych polskich bandytów.

Według ustaleń policji, "Bysiu" był jednym z zaufanych ludzi ścisłego kierownictwa grupy pruszkowskiej. Bytniewski blisko związany był z Pawłem M., pseud. Małolat, który jest już w areszcie.

"Bysiu" od kilku lat reprezentował gangsterskie interesy "Pruszkowa" na Warmii i Mazurach. "Koordynował działania różnych gangów zajmujących się m.in. ściąganiem haraczu, handlem narkotykami i organizacją prostytucji" - dodał Biedziak.

Uderzenie organów ścigania w gang pruszkowski rozpoczęło się na początku września 2000 r., kiedy za przywódcami grupy wydano listy gończe. Poszukiwani byli "Słowik", "Kajtek" i "Malizna". "Malizna" został zatrzymany w kwietniu tego roku w okolicach Otwocka pod Warszawą; w grudniu 2000 r. w podwarszawskiej miejscowości zatrzymano "Kajtka". Wcześniej - w końcu sierpnia 2000 r. - policja zatrzymała innych bossów gangu; "Wańkę", "Parasola" i "Bola". Zatrzymanych zostało też wielu najbliższych współpracowników hersztów gangu - m.in. "Małolat", "Zbynek", "Żaba".

W Komendzie Głównej jeszcze w ubiegłym roku powołano specgrupę poszukiwawczą "Enigma", której celem było zatrzymanie ukrywających się bossów "Pruszkowa".

Grupa pruszkowska wywodzi się od działającego w Pruszkowie gangu "Barabasza". Kiedy "Barabasz" zginął w wypadku drogowym, schedę po nim na krótko przejął Zbigniew K. pseud. Ali. Później gangiem kierował Janusz P. pseud. Parasol. Do ścisłego "kierownictwa" gangu weszli również Andrzej K. pseud. Pershing (zastrzelony w 1999 r. w Zakopanem), "Wańka", "Bolo" oraz "Słowik", "Malizna" i "Kajtek".

"Pruszków" zdobywał pieniądze ściągając haracze, przemycając spirytus, papierosy, dozorując szlaki przemytu kokainy i heroiny oraz produkując amfetaminę. Pod koniec lat 90. gang inwestował w zakup gruntów, zakładów produkcyjnych, klubów, restauracji, dyskotek itp. Grupa rozbudowała swe struktury w Polsce. Z informacji policji wynika, że jej najmocniejsze gałęzie istniały na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku.

Rezydentów gangu w tych częściach kraju aresztowano w latach 1997- 2000. Najpierw - wraz ze swoją grupą - "wpadł" "Oczko", który prowadził interesy razem z "Wańką", organizując m.in. handel narkotykami i rozlewnie alkoholu, w tym wódki "Kremlowskaja".

W 1999 r. policja zlikwidowała część dolnośląskiej odnogi "Pruszkowa". Wpadli "Carrington", "Azja" i "Gruby Janek", kontrolujący przejścia graniczne w południowo-zachodniej Polsce. Wcześniej do aresztu trafili, znani z późniejszych głośnych procesów, Mirosław J. pseud. Szczur, Wojciech B. pseud. Budzik oraz Marek Cz. pseud. Rympałek (wszyscy skazani na kary więzienia).