"Niektóre banki mają kłopoty z płynnością"

- Niektóre banki mają kłopoty z finansowaniem swojej akcji kredytowej - powiedział w wywiadzie dla "WSJ Polska" prezes ING Brunon Bartkiewicz.

- Bez wątpienia widzimy już kłopoty z płynnością. Istnieje w Polsce kilka instytucji, które już zaczynają mieć kłopoty z finansowaniem swojej akcji kredytowej - mówił w rozmowie z "WSJ Polska" Brunon Bartkiewicz.

Dlatego, zdaniem prezesa ING, banki bardzo potrzebują w tej chwili depozytów. - Jeszcze kilka lat temu niespecjalnie dbały o klientów depozytowych - stwierdził Bartkiewicz.

Banki zarabiały na kredytach, ale kryzys finansowy nauczył je, że trzeba dbać o lokaty. Prezes zgadza się, że kryteria kredytowe w polskich bankach uległy zaostrzeniu, ale wciąż są to "korekty, a nie generalna zmiana nastawienia". Według Bartkiewicza tym razem okazaliśmy się mądrzy przed szkodą, bo polityka kredytowa w Polsce była rozsądniejsza niż za oceanem. "Polska to oaza spokoju na rozchwianym rynku finansowym" - dodał Bartkiewicz. Podał przykład Turcji, która radzi sobie z kryzysem finansowym dużo gorzej niż Polska.

Bartkiewicz ubolewa, że w związku z kryzysem i spadkiem na warszawskiej giełdzie bardzo ucierpieli drobni inwestorzy nieprofesjonalni. Odbudowywanie zaufania do GPW może potrwać kilka lat, bo to "wciąż młody rynek".

Najważniejsze informacje gospodarcze na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .