HP coraz bliżej Wrocławia

Po tekście ?Gazety? resort gospodarki przygotował umowę dla Hewlett-Packarda. We Wrocławiu pracę znajdzie co najmniej 800 osób, głównie absolwentów szkół wyższych.

Zebrał się międzyresortowy zespół ds. wsparcia inwestycji i przygotował propozycję grantu dla HP - powiedział w zeszłym tygodniu w rozmowie dla PAP wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Wiceminister zaznaczył jednak, że propozycja oficjalnie inwestorowi zostanie przedstawiona dopiero wtedy, gdy rząd przyjmie nowy system wsparcia inwestycji, na podstawie którego została przygotowana. Rada Ministrów ma rozpatrzyć tę kwestię na jednym z najbliższych posiedzeń.

We wtorek napisaliśmy, że przez opieszałość rządu Polsce grozi utrata jednej z najważniejszych i najbardziej lukratywnych zagranicznych inwestycji w tym roku.

Na początku czerwca przedstawiciele Hewlett- Packard, jednej z największych na świecie firm informatycznych, na specjalnej konferencji poinformowali, że mają zamiar rozszerzyć we Wrocławiu działalność swojego Global Business Center. Oprócz centrum księgowego, które działa we Wrocławiu od trzech lat i już teraz zatrudnia ponad 1,2 tys. osób, miały zostać otwarte kolejne centra: finansowe, biznesowe i marketingowe. Wrocławski oddział firmy stałby się największym w Europie, a pracę miało znaleźć w nim kolejne co najmniej 800 osób. Głównie absolwentów szkół wyższych znających języki obce, ale także doświadczonych ekonomistów, inżynierów i specjalistów od marketingu.

Przedstawiciele HP zaznaczyli jednak, że na razie to tylko projekt i inwestycja nie została jeszcze zatwierdzona. Rząd polski miał przyznać jeszcze Amerykanom pomoc publiczną i grant inwestycyjny. Miało to nastąpić do końca czerwca.

Nie nastąpiło, bo jak pisaliśmy we wtorek, przez ponad dwa miesiące w resorcie gospodarki nie zebrał się nawet zespół międzyresortowy ds. wsparcia inwestycji, który rozdziela pomoc publiczną dla firm.

Tymczasem o centrum niezwykle energicznie zaczął zabiegać rząd Rumunii. Już wcześniej Bukareszt był głównym konkurentem Wrocławia w walce o nowe oddziały firmy. - Przedstawiciele ministerstwa gospodarki Rumunii już poinformowali przedstawicieli HP, że w każdej chwili rząd może podpisać umowę i przyznać pomoc publiczną oraz grant inwestycyjny - mówiła w poniedziałek "Gazecie" osoba zaangażowana w negocjacje z Amerykanami.

Po naszym tekście w Ministerstwie Gospodarki zebrał się międzyresortowy zespół. Po jego posiedzeniu wiceminister Rafał Baniak w rozmowie dla PAP zapewnił, że zespół ds. wsparcia inwestycji przygotował propozycję grantu dla HP. Umowa ma zostać podpisana pod koniec sierpnia bądź na początku września.

Jacek Levernes, prezes wrocławskiego Global Business Center: - Bardzo się cieszę. Spokojnie czekamy na oficjalną propozycję rządu polskiego. Naszych planów co do rozszerzenia działalności centrum HP we Wrocławiu oczywiście nie zmieniliśmy.