?Polska": Przed jesienią warto kupić fundusze obligacji

Najbliższy rok może przynieść zyski osobom, które zdecydują się zainwestować pieniądze w funduszach obligacji. Paradoksalnie będzie im sprzyjać perspektywa spowolnienia gospodarczego w Europie i zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce - pisze dziennik ?Polska".

Według gazety osoby, które nie boją się ryzyka, mogą teraz spokojnie pomyśleć o ulokowaniu pieniędzy w funduszach obligacji amerykańskich. Bardziej zapobiegliwi inwestorzy - w funduszach obligacji krajowych.

W ciągu ostatnich czterech tygodni dostępne w Polsce fundusze obligacji amerykańskich dały zarobić klientom nawet ponad 10 proc. To średnio dwa razy więcej, niż przyniosły w tym samym czasie bardziej agresywne fundusze akcji, które po roku ciągłych strat wreszcie odbiły.

- Dobre wyniki funduszy obligacji amerykańskich w ostatnim czasie to przede wszystkim skutek umocnienia dolara - tłumaczy dziennikowi "Polska" Andrzej Czarnecki zarządzający funduszami Union Investment TFI. Od momentu swojego dołka z 21 lipca (2,02 zł) dolar odzyskał już do dzisiaj wobec złotego ponad 10 proc. Tymczasem wobec euro zyskał 7 proc. Zdaniem Andrzeja Czarneckiego w najbliższych miesiącach inwestorom będzie sprzyjał fakt, że coraz częściej mówi się o poważnym spowolnieniu gospodarczym, które czeka zachodnią Europę.

Osoby, które nie wierzą już jednak w siłę dolara, mogą teraz pomyśleć o lokowaniu oszczędności w funduszach obligacji polskich. To zdecydowanie bezpieczniejsza inwestycja, bo nie mamy tu do czynienia z ryzykiem wahań kursowych.

Perspektywa zarobku na tego typu funduszach opiera się na założeniu, że Rada Polityki Pieniężnej skończy cykl podwyżek stóp procentowych. Co prawda, zdaniem większości analityków w tym roku może nas czekać jeszcze jedna podwyżka stóp do 6,25 proc., ale już w przyszłym powinny one zacząć spadać. A spadek stóp procentowych powoduje, że ceny obligacji automatycznie wzrastają.