Zmarł były chiński lider, następca Mao

Zmarł Hua Guofeng, chiński polityk, który rządził krótko krajem, zaraz po śmierci Mao Zedonga w 1967 r. Po odsunięciu Guofenga od władzy Deng Xiaoping zapoczątkował reformy ekonomiczne Chin.

Guofeng w 1973 r. został wybrany członkiem KC i Biura Politycznego, dwa lata później został ministrem bezpieczeństwa. Po śmierci Mao w 1976 r. został premierem i funkcję tę pełnił do 1980 r. W tym samy roku Hua Guofeng został zastąpiony przez Zhao Ziyangana stanowisku premiera ChRL, a rok później Hu Yaobang zajął jego miejsce jako przewodniczącego KPCh. W 1982 r. został całkowicie odsunięty od władzy przez Deng Xiaopinga. Pozostał w KC do 2002 r., jako polityczny emeryt.

Zaraz po przejęciu władzy Guofeng rozbił tzw. bandę czworga, grupę, która była odpowiedzialna za krwawą rewolucję kulturalną w latach 1966-76. Na jej czele stała wdowa po przewodniczącym Mao - Jiang Quing. Guofeng próbował kontynuować politykę wielkiego poprzednika jako jego sukcesor na stanowiskach szefa KPCh i Komisji Wojskowej KC. Chciał m.in. zmienić hymn chiński, tak, by uczcić Mao. Pod względem ekonomicznym wzorował się na modelu sowieckim. Oficjalnie nazywany był "mądrym wodzem", po tym jak Mao nosił tytuł "wielkiego wodza". W 1978 r. odwiedził kraje bloku wschodniego, a rok później Wielką Brytanię. Jednak Deng Xiaoping widział w Guofengu rywala i przeszkodę w planach w prowadzenia nowej polityki ekonomicznej.

Prosto z Pekinu - korespondent Gazeta.pl w Chinach

Który z przewodniczących to twój ulubiony - czytaj