Resort infrastruktury przedstawił Master Plan dla polskiej kolei

Według planów Ministerstwa Infrastruktury w 2014 roku rozpocznie się budowa pierwszej linii kolei dużych prędkości. Resort infrastruktury przedstawił Master Plan - czyli plan rozwoju polskich kolei do 2030 roku.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Jednym z priorytetów będzie budowa nowoczesnych linii szybkich kolei.

Andrzej Massel z centrum naukowo - technicznego kolejnictwa wyjaśnia, że budowa kolei dużych prędkości rozpocznie się od budowy nowych linii, po których pociągi będą jeździć z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę. Będzie to linia z Wrocławia i Poznania przez Łódź do Warszawy czyli tak zwanej linii Y. Na podróż pierwszym odcinkiem tej linii mamy szanse w 2018 roku a zakończenie budowy całego projektu zaplanowano na 2020 rok.

Drugim elementem szybkich kolei będzie modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej łącząca Warszawę z Górnym Śląskiem i Małopolską. Cel modernizacji, to zwiększenie prędkości pociągów ze 160 do ponad 200 kilometrów na godzinę.

Andrzej Massel podkreśla, że koszty budowy kilometra nowoczesnej linii kolejowej może wynieść 12 milionów euro i jest to porównywalny koszt do budowy kilometra autostrady.

W sumie według planów resortu w Polsce do 2030 roku ma powstać sieć linii kolei dużych prędkości o długości 700 kilometrów.

Zobacz co piszą polskie media