Sawicki: Pomożemy poszkodowanym rolnikom

Będą dodatkowe pieniądze na pomoc dla rolników, którzy ucierpieli z powodu przejścia trąby powietrznej. Taką zapowiedź złożył minister rolnictwa Marek Sawicki. Szef resortu zapowiedział, że dla rolników są przygotowywane dodatkowe pieniądze, oprócz tych, które już rząd obiecał.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Zgodnie z deklaracją ministra na pomoc poszkodowanym zostanie przeznaczone 15 milionów złotych, które będą wypłacane właścicielom gospodarstw w postaci zasiłku socjalnego na remont maszyn i wznowienie produkcji. Rolnicy mogą liczyć na kwotę do 15 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo.

Dodatkowe pieniądze zostały też przygotowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak powiedział szef resortu rolnictwa - fundusz składkowy KRUS przeznaczył milion złotych. Pieniądze będą wypłacały samorządy za pomocą organizacji wyznaczonej przez fundusz składkowy.

Ponadto Marek Sawicki zapowiedział uruchomienie środków na klęskowe kredyty preferencyjne dla rolników, tak aby mogli oni odbudować swoje gospodarstwa. Minister dodał, że na razie trudno określić, jakie kwoty zostaną przeznaczone na ten cel. Będzie to możliwe, gdy zostaną ocenione straty, jakie ponieśli rolnicy.

Zobacz co piszą polskie media