Wielka Brytania: nastolatek skazany za terroryzm

W Yorkshire 18-latek trafił przed sąd na to, że ściągał z internetu instrukcje jak zrobić bombę. To najmłodszy skazany za terroryzm na Wyspach.

O sprawie można przeczytać w Guardianie: Hammaad Munshi, dziś 18-letni, został aresztowany w wieku 16 lat. Jest podejrzewany o udział w międzynarodowym spisku, który ma doprowadzić do śmierci nie-muzułmanów. Przewodnik o tym, jak zrobić materiały wybuchowe znaleziono w jego sypialni.

Munshi i dwóch innych mężczyzn zostało skazanych za przygotowywanie materiałów "promujących terroryzm". Materiały, które przy nich znaleziono zawierały informacje o tym, jak zrobić broń, wskazówki jak dokonać zabójstwa oraz szczegółowe informacje o członkach rodziny królewskiej.

Proces trwał trzy miesiące w londyńskim sądzie. Mężczyźni są podejrzewani o współpracę lub jakiekolwiek związki z Al-Kaidą, które są częścią planu ataku na świat zachodni.

Munshi prowadził podwójne życie odkąd związał się z światkiem terrorystycznym. Za dnia był zwykłym nastolatkiem z Dewsbury w New Yorkshire, który uczęszczał do szkoły średniej w Westborough.

Wieczorem studiował notatki, w których można znaleźć wyznania jak "kto nie bierze udziału w bitwie i nie ma szczerej intencji i nie jest gotowy na śmierć jest hipokrytą".

Policja znalazła na twardym dysku jego komputera nie tylko notatki o domowym przygotowaniu materiałów wybuchowych, ale i nagrania audio i wideo zawierające materiały propagandowe Al-Kaidy.

Do działalności terrorystycznej 15-latka nakłonił 23-letni Aabid Khan, pracownik baru, który stał się jego mentorem. Nazywany "Mr Fix-it" planował stworzenie grupy złożonej z co najmniej 12 osób. Jego marzeniem było siać strach i panikę w krajach "niewiernych", bo pod ich wpływem działają nieracjonalnie i popełniają błędy.

Obaj mężczyźni przez telefon planowali zamachy oraz zastanawiali się, jak przemycić ostrą broń na pokład samolotu. Nieustannie rozmawiali także o zabijaniu niewiernych. Mężczyźni przed sądem tłumaczyli albo, że zabezpieczone komputery nie należą do nich, a Munshi twierdził, że gromadził materiały z czystej ciekawości.