Prezydent Czech potępił Gruzję za wywołanie konfliktu na Kaukazie

Prezydent Czech potępił Gruzję za wywołanie konfliktu na Kaukazie. W artykule w dzienniku "Mlada Fronta DNES" Vaclav Klaus skrytykował także społeczność międzynarodową za to, że próbując rozwiązywać problemy na Kaukazie, posługuje się kłamstwem.

Zdaniem czeskiego prezydenta, rola gruzińskiego prezydenta, rządu i parlamentu w wywołaniu konfliktu "nie podlega dyskusji". Vaclav Klaus napisał, że nie do przyjęcia jest rozpoczynanie "awantury wojennej", podczas której ginie wielu cywilów. Jego zdaniem, trudno również zaakceptować wywołanie konfliktu w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

Vaclav Klaus ostro skrytykował sojuszników Republiki Czeskiej za ich postawę wobec obecnego konfliktu i wielu poprzednich. "Długotrwałe rozwiązanie całego problemu nie może być oparte na kłamstwie, choćby odpowiadało ono nam czy naszym sojusznikom" - napisał czeski prezydent. Zdaniem Vaclava Klausa, taka strategia nie będzie skuteczna w Gruzji, gdyż wcześniej nie sprawdziła się w Iraku, na Bałkanach i w kilku innych miejscach.

Poglądy prezydenta Czech w sprawie rosyjsko-gruzińskiej wojny są odmienne od rządu. Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg, który już wcześniej oskarżył Rosję o wywołanie konfliktu z Gruzją, powiedział dziennikarzom, że je respektuje, ale trwa przy swoim stanowisku.