Kaczyński i Adamkus do NATO: Pilnie zajmijmy się Gruzją

Polskiej Lech Kaczyński oraz Prezydent Litwy Valdas Adamkus napisali, że są dowody na rosyjskie czystki enticzne w Gruzji. Prezydenci zaapelowali do liderów państw członkowskich NATO o pilne przyznanie MAP Gruzji i Ukrainie. Prezydenci kontaktowali się telefonicznie i przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie objęcia Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP).

- Rosyjskie działania w niepodległej Gruzji wyszły daleko poza wszelkie rozsądne ramy zapewniające bezpieczeństwo cywilów i negocjatorów pokojowych, powodując eskalacje jawnych grabieży - celową destrukcje gruzińskiej gospodarki, krajobrazu i środowiska - oraz mordów. Są to oczywiste dowody prowadzonych tam czystek etnicznych - czytamy w oświadczeniu prezydentów.

Kaczyński i Adamkus wyrazili tez"ubolewanie", że dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne wspólnoty transatlantyckiej nie spotkały się z właściwym zrozumieniem w Moskwie i agresja przeciwko Gruzji nie została powstrzymana. - W odniesieniu do bukaresztańskiej deklaracji NATO, stwierdzającej, iż Gruzja i Ukraina zostaną członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwracamy się do liderów państw członkowskich NATO o poinstruowanie swoich ministrów spraw zagranicznych w kwestii jak najszybszego rozważenia przyznania planu działania MAP dla Gruzji oraz Ukrainy. Obserwując niekontrolowany rozwój przemocy i użycia siły w Gruzji, dostrzegamy w przyznaniu MAP tym krajom, jedyny środek stabilizacji sytuacji w regionie, który przyniesie bezpieczeństwo zwykłym ludziom - napisali prezydenci Polski i Litwy

Kwiecień: NATO nie dla Gruzji i Ukrainy

W kwietniu, uczestnicy szczytu NATO w Bukareszcie nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie objęcia Ukrainy i Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa (MAP - Membership Action Plan) Za włączenie tych państw do planu opowiadała się m.in. Polska i USA. Jednak przesądził sprzeciw Francji i Niemiec. W kwietniu kanclerz Niemiec Angela Merkel deklarowała, iż jej zdaniem oferowanie MAP obu tym państwom byłoby przedwczesne. Głównym celem MAP jest wsparcie wysiłków państw deklarujących wolę integracji z Sojuszem poprzez wskazanie czytelnych mechanizmów współpracy i systematyczną ocenę dokonań kandydatów do współdziałania z NATO.

Wtorek: NATO o Gruzji

Jutro, na nadzwyczajnym spotkaniu NATO w Brukseli, ministrowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnią o poparciu dla Gruzji i ponowią obietnicę przyszłego członkostwa tego kraju w strukturach organizacji - zapowiedziała rzeczniczka NATO Carmen Romero. Wobec konfliktu w Gruzji, który wybuchł 7 sierpnia, Waszyngton wezwał do zorganizowania nadzwyczajnego spotkania szefów dyplomacji 26 krajów Sojuszu.

Według Romero przedstawiciele Sojuszu skrytykują rosyjską interwencję w Gruzji i będą wzywać Moskwę, by przestrzegała porozumienia pokojowego. Na dzień przed brukselskim spotkaniem Carmen Romero nie chciała wypowiadać się na temat doniesień o podziałach wśród członków NATO, dotyczących możliwej reakcji na rosyjską interwencję. Jak podkreśliła, ministrowie potwierdzą ustalenia z kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie oraz "jednoznacznie wyrażą solidarność z Gruzją". Zdecydowanie wezwą też Rosję do przestrzegania zawieszenia broni i wycofania wojsk - oznajmiła. - Myślę, że sojusznicy zdecydowanie zajmą stanowisko, iż doszło do pogwałcenia integralności terytorialnej Gruzji - oceniła Romero.