Impeachment Musharafa? Wniosek już we wtorek

W Pakistanie koalicja rządzących partii zapowiedziała, że we wtorek przedstawi w parlamencie wniosek w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta kraju Perveza Musharrafa. Podczas dzisiejszego spotkania koalicyjnych partnerów uzgodniony został ostateczny kształt tego wniosku.

W przygotowanym przez Pakistańską Partię Ludową oraz Ligę Muzułmańską Nawaza Sharifa wniosku znajduje się dwadzieścia punktów. Najważniejsze z nich to naruszanie przez Musharrafa Konstytucji, sprzeniewierzenie pieniędzy przeznaczonych na walkę z terroryzmem i wykorzystywanie ich przez ludzi ze służb specjalnych dla celów prywatnych, doprowadzenie kraju do katastrofalnej sytuacji gospodarczej i społecznej. Koalicja oczekiwała, iż prezydent Musharraf zdecyduje się odejść dobrowolnie ze stanowiska i dzięki temu uda się uniknąć długiej procedury impeachmentu. Według informacji przekazywanych przez służby prasowe prezydenta nie rozważa on jednak dobrowolnego odejścia i gotów jest zmierzyć się z procedurą impeachmentu. Jednocześnie zapowiada, że w trakcie takiej procedury będzie w stanie dowieść przed obliczem Zgromadzenia Narodowego bezzasadności oskarżeń.

Obserwatorzy wyrażają obawy, iż procedura impeachmentu może trwać długo, a w czasie jej trwania w Pakistanie dojdzie do dalszej destabilizacji społecznej i politycznej. Pakistan jest jednym z ważnych sprzymierzeńców USA w operacji w Afganistanie.