Polacy za tarczą - sondaż

Większość Polaków uważa decyzję o zainstalowaniu elementów tarczy antyrakietowej na terytorium naszego kraju za słuszną - takie są wyniki najnowszego sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Decyzję o zainstalowaniu elementów tarczy antyrakietowej na terytorium Polski bardzo dobrze oceniło 13 proc. badanych, a dobrze - aż 45 proc. Jednocześnie 29 proc. stwierdziło, że to zła decyzja, a 9 proc. - że bardzo zła.

Negocjacje w sprawie umiejscowienia w Polsce elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego zostały zakończone w czwartek.Sondaż telefoniczny został przeprowadzony na zlecenie "Rz", na grupie 500 dorosłych Polaków 16 sierpnia 2008 r.

Zmieniamy zdanie

Polacy do tarczy przekonywali się opornie. W sondażu CBOS z lutego 2007, przeciw ulokowaniu w Polsce wyrzutni rakiet systemu NMD wypowiedziało się 55 proc. ankietowanych, 28 proc. poparło ten pomysł. Jednak sondaż "Gazety Wyborczej" z początku lipca był już łaskawszy. Przeciwnicy instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce niewiele przeważali nad jej zwolennikami - 46 do 42 proc