Mniej wypadków to 1,2 mld zł zysku

Budowa autostrad w latach 2008-12 poprawi bezpieczeństwo na drogach i oszczędności rzędu 1,2 mld zł. - podaje ?Puls Biznesu?.

Niedawno Janusz Piechociński, poseł PSL i wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, oraz Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, podkreślali, że autostrady i szerokie drogi bez gigantycznych dziur i kolein znacznie zwiększają bezpieczeństwo podróżnych.

I rzeczywiście: z prognozy środowiskowej wynika, że dzięki realizacji planu na lata 2008-12 liczba wypadków śmiertelnych spadnie o 64 proc., czyli o 470 osób rocznie. Jeśli dodatkowo wykonamy program Drogi zaufania, to liczba zabitych zmaleje o 81 proc. (600 osób rocznie) - podaje "Puls Biznesu".

Oznacza to także oszczędności finansowe, bo wypadki powodują nie tylko zniszczenie mienia, ale też wyższe koszty opieki zdrowotnej i ubezpieczenia.

"Oszczędności dla społeczeństwa i gospodarki, wynikające ze zmniejszenia strat i spadku liczby zabitych, mogą sięgnąć nawet 1,2 mld zł rocznie" - napisali eksperci w środowiskowej prognozie.