Praska giełda owoc zakazany dla GPW

Praska giełda papierów wartościowych będzie na sprzedaż niemal w całości. Najprawdopodobniej nie będzie mogła jej jednak kupić giełda warszawska.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Generalny dyrektor domu maklerskiego Patria Finance Jan Klenor obiecuje przyszłemu właścicielowi ponad 90 procent akcji czeskiego parkietu.

Spółka Patria Finance posiada niemal co czwartą akcję praskiej giełdy i jest jej największym udziałowcem. Niedawno zainicjowała przygotowania do transakcji, do której mogłoby dojść jeszcze przed końcem roku.

Wśród najbardziej zainteresowanych zakupem wymieniana była giełda warszawska. Zdaniem powołującego się na trzy niezależne źródła czeskiego dziennika "Hospodarzske noviny", Warszawa jednak już odpadła z gry. Obecni udziałowcy praskiej giełdy nie chcą bowiem sprzedawać jej inwestorowi, którego właścicielem jest państwo. Tak jest w przypadku giełdy warszawskiej, w której do skarbu państwa wciąż należy 98,8 procent.

Jak na razie jedynie giełda wiedeńska otwarcie wyraża chęć zakupu praskiego parkietu. W rozmowie z czeską gazetą jej szef Michael Buhl powiedział, że jest zainteresowany każdym udziałem, który zostanie wystawiony na sprzedaż.

Spółka BCPP, czyli Giełda Papierów Wartościowych Praga, wyceniana jest na ponad 200 milionów euro.

Zobacz co piszą polskie media