Rosja ogłosiła Dzień Żałoby Narodowej

W Rosji środa jest Dniem Żałoby Narodowej. Poinformowała o tym służba prasowa Kremla. Prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił żałobę w związku ze wielką liczbą ofiar wojny wśród ludności cywilnej Osetii Południowej i stratami w ludziach wśród tak zwanego rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych.

W związku z żałobą w całej Rosji do połowy masztów zostały opuszczone flagi państwowe. Placówkom kulturalnym oraz kanałom radiowym i telewizyjnym nakazano w tym dniu odwołanie programów o charakterze rozrywkowym. Dzisiejsza noc podobnie jak wczorajsza, minęła w Osetii Południowej spokojnie. Z dotychczasowych doniesień rosyjskich mediów wynika, że nie dochodziło tam do większych incydentów. To wynik rozejmu wynegocjowanego przez prezydenta Francji oraz zaakceptowanego przez władze Rosji i Gruzji.

Rosyjskie media relacjonują, że kolejna kolumna pomocy humanitarnej dotarła dziś nad ranem do Cchinwali, stolicy Osetii Południowej która była miejscem krwawych walk. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych przysłało między innymi generatory prądotwórcze. Do miasta przyjechali również rosyjscy psycholodzy, którzy mają pomóc miejscowej ludności.