Radny PiS chce medalu dla Maleńczuka

?Kto głosował na PiS, wypie... z sali!? - autorowi tych słów, Maciejowi Maleńczukowi, krakowski radny PiS-u i asystent posła Wassermanna chce dać srebrny medal Cracoviae Merenti

Medale Cracoviae Merenti przyznawane są osobom i instytucjom zasłużonym dla Krakowa. Radny PiS-u Jakub Bator chce, by dostał go Maciej Maleńczuk, charyzmatyczny wokalista i poeta, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, który przez lata grał na gitarze na krakowskich ulicach. Pismo w tej sprawie wysłał już do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego przewodniczącego Kapituły Medalu.

- Przyznanie medalu temu artyście byłoby ładnym gestem w stosunku do środowisk artystycznych, które stanowią o klimacie Krakowa. Nie dajemy artystom wyróżnień za to, jak żyją i jakie mają poglądy polityczne, ale za to, co tworzą. Poza tym Maciej Maleńczuk ostatnio się ustabilizował - jest ojcem, na dodatek zawsze był antykomunistą - argumentuje polityk PiS-u.

Twierdzi, że nie przeszkadzają mu ostre wypowiedzi Maleńczuka pod adresem PiS-u. A tych było w ostatnich latach sporo. W serwisie YouTube można znaleźć na przykład fragment z koncertu, podczas którego Maleńczuk mówi: "Kto głosował na PiS, wypie... z sali!!!". Maleńczuk jest też autorem słów do piosenki "Kaczory", w której śpiewa: "Wieść się po kraju jak echo poniosła: Oto premierem zostaje Jarosław. Brat prezydenta, do tego bliźniaczy. Tak władzę w kraju przejął duet kaczy". A potem: "Rzeczpospolitą, nie wiedzieć już którą, faszystom ją daje, sługusom i gburom".

Nic więc dziwnego, że pomysł radnego z rezerwą przyjmują inni politycy PiS-u. - To indywidualna inicjatywa... Nie wiem, czy uda się przeprowadzić ją przez klub. Ja jestem na urlopie, ale radny Bator jest chyba na tyle rozsądny, że jako osobisty asystent posła Wassermanna z kimś w partii ją skonsultował... - mówi Bogusław Kosior, szef krakowskiego PiS-u.

Radny Bator poinformował przed tygodniem o swoim pomyśle menedżera Macieja Maleńczuka. Sprzeciwu nie było. - Bardzo miła letnia niespodzianka. Nie pytaliśmy co prawda z jakiej opcji pochodzi wnioskodawca, ale to w końcu nagroda za twórczość. Mam nadzieję, że w naszym kraju coś się jednak zmieniło, skoro radni PiS-u chcą dać nagrodę Maleńczukowi - mówi Maciej Schwartz, menedżer Macieja Maleńczuka.

Dotychczas złote medale Cracoviae Merenti przyznano Janowi Pawłowi II, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu i Biskupstwu Krakowskiemu, srebrne medale m.in. Karolinie Lanckorońskiej, Krystynie Zachwatowicz i Andrzejowi Wajdzie.

Informacje z Krakowa . Polecamy: Maleńczuk o kibicach, sporcie i Matce Boskiej

Dać Maleńczukowi medal?