Kolejne zamieszki w Kaszmirze, są ofiary śmiertelne

W indyjskim Kaszmirze w starciach miejscowej ludności z indyjską policją zginęły kolejne trzy osoby. Do zdarzenia doszło kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Kaszmiru Śrinagaru. Ostatnie starcia miejscowej ludności z siłami bezpieczeństwa są najbardziej gwałtownymi wystąpieniami antyindyjskimi w tym rejonie od kilkunastu lat.

Wczoraj ponad sto tysięcy Kaszmirczyków próbowało przełamać izolację Doliny Kaszmirskiej i przedostać się do znajdującego się na terenie Pakistanu Muzaffarabadu. Ich marsz został spacyfikowany przez indyjską policję i wojsko, które użyły broni palnej oraz gazu łzawiącego.

W starciach zginął między innymi umiarkowany lider separatystycznego ruchu kaszmirskiego Sheikh Abdul Aziz. Dzisiaj odbywa się jego pogrzeb. Władze indyjskie wprowadziły na terenie całego Kaszmiru godzinę policyjną, ale mimo to w wielu miejscowościach tego regionu trwają demonstracje i protesty. Także dzisiaj zbiera się specjalna komisja przedstawicieli najważniejszych partii politycznych Indii, która ma wypracować sposoby wyjścia z najgorszego od lat kryzysu w Kaszmirze.

Wczorajsze obrady zakończyły się fiaskiem. Zdominowany przez muzułmanów Kaszmir od dziesięcioleci jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Indiami i Pakistanem.