Do sprzedaży Giełdy Papierów Wartościowych Praga (BCPP) przymierza się jej największy udziałowiec, dom maklerski Patria Finance, który dysponuje niemal co czwartą jej akcją. Generalny dyrektor tej spółki Jan Klenor nie wykluczył, że w najbliższym czasie giełda będzie szukać partnera.
Wraz z Patrią jeszcze trzy spółki mogłyby wystawić na sprzedaż swoje udziały: Tiger Holding z Luksemburga oraz dwa czeskie banki KB i CzSOB (Komerczni banka i Czeskoslovenska obchodni banka).
Te cztery firmy dysponują łącznie większością 50,28 procent akcji giełdy w Pradze. Praski parkiet, choć - w opinii ekspertów - mały i niezbyt dynamiczny w porównaniu z warszawskim, może być atrakcyjny dla innych giełd w Europie.
Szef warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski już pod koniec kwietnia w rozmowie z Telewizją Czeską wyraził zainteresowanie takim zakupem. Podobnie wypowiedział się w rozmowie z dziennikiem "Hospodarzske noviny" Michael Buhl, szef giełdy wiedeńskiej.
Eksperci uważają, że do rywalizacji o praski parkiet mogą stanąć także giełda niemiecka Deutsche Börse z Frankfurtu nad Menem i skandynawska OMX. Giełda Papierów Wartościowych Praga powstała w listopadzie 1992 roku. W tej chwili w Pradze notowane są akcje 33 spółek, w tym 10 zagranicznych.