Więcej nowoczesnych tramwajów w Warszawie

Ciche, nowoczesne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - takie właśnie tramwaje coraz częściej i w większej liczbie będą pojawiać się na ulicach Warszawy. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała umowę z Zarządem Tramwajów Warszawskich na zakup i modernizację taboru i torów tramwajowych.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Jak podkreśliła prezydent Warszawy umowa jest przełomowa i historyczna, bo została podpisana na lata 2008-2027, czyli na 20 lat. Jak wylicza Gronkiewicz-Waltz nowe tramwaje warszawskie mają być ciche, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring i w automaty do sprzedaży biletów.

Umowa przewiduje zakup 246 sztuk tramwajów niskopodłogowych w latach 2008-2027, co będzie stanowić wymianę niemal całego starego taboru. "To ważne, bo niektre tramwaje w stolicy mają po 20, a nawet 40 lat" - mówiła prezydent Warszawy. Pierwszy przetarg na zakup 186-ściu pojazdów zostanie ogłoszony 22 sierpnia.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w stolicy Leszek Ruta wyraził nadzieję, że to pierwsza wieloletnia umowa podpisana przez miasto, a co za tym idzie - "uniezależniona od wydarzeń politycznych: kampanii, wyborów i wygranych, kiedy to politycy chcą się przypodobać mieszkańcom". Według niego widoczne zmiany na warszawskich ulicach mieszkańcy i przyjezdni zobaczą już niedługo, a na pewno w 2012 roku. Jak podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej warszawski transport szynowy powinien spełniać standardy europejskie.

Łączna wartość 20-letniej inwestycji to ponad 16 miliardów złotych. W jej realizacji mają pomóc kredyty bankowe, bo miasto nie korzysta w tym przypadku z funduszy unijnych.

Zobacz co piszą polskie media