Bubli nie ubywa

Czytelnicy przysłali nam już ponad 3 tys. propozycji

Tropienie absurdów prawnych rozpoczęliśmy na początku stycznia. W tym celu uruchomiliśmy razem z portalem Gazeta.pl oraz Ministerstwem Gospodarki stronę internetową www.bubleprawne.org. Buble można zgłaszać w czterech kategoriach: powodujące ból głowy (trzeba się ostro nagłówkować), ból nadgarstka (trzeba się napisać), ból nóg (nieustające wędrówki od urzędu do urzędu) i wreszcie pustki w portfelu (bo trzeba zapłacić).

Wszystkie przekazane przez czytelników propozycje przekażemy sejmowej komisji "Przyjazne państwo".

Oto kolejna propozycja naszego czytelnika:

Pan Janusz z Warszawy

Wynajmuję mieszkanie studentom. Do tej pory opłacałem rzetelnie podatek. Aż tu wyszło rozporządzenie ministra finansów wprowadzające obowiązek posiadania kas fiskalnych. Nie sposób z tego rozporządzenia dowiedzieć się, czy z tego obowiązku są zwolnione jakieś osoby, np. te, które wynajmują tylko jedno mieszkanie. Przepisy odsyłają do załączników, innych ustaw, brakuje jasnej informacji, co się zmienia. A przecież tyle się mówi o tym, że prawo ma być prostsze. W sprawie kasy dzwoniłem już do urzędu skarbowego. Okazało się, że nic nie mogę się dowiedzieć, bo jest sezon wakacyjny. Z kolei w Ministerstwie Finansów urzędnik stwierdził, że nie będzie interpretować przepisów przez telefon. Wciąż nie wiem, czy muszę kupić kasę fiskalną, czy nie. Zastanawiam się nad przejściem do szarej strefy, wtedy będę miał spokój.

Piotr Jaworski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej

- Z obowiązku posiadania kas fiskalnych są zwolnione osoby wynajmujące mieszkania, których dochody nie przekraczają 40 tys. zł rocznie. Powinny jednak prowadzić całą dokumentację.