Najstarsze dowcipy świata

Naukowcy z uniwersytetu z Wolverhampton ułożyli listę 10 najstarszych dowcipów świata. Okazuje się, że stare wcale nie oznacza śmieszne... 

Według brytyjskich badaczy najstarszy znany dowcip świata wymyślili Sumerowie. "Coś co nie zdarzyło się od niepamiętnych czasów: młoda kobieta nie pierdnęła na kolanach swojego męża" - taką "złotą myśl" zapisano 1900 lat p.n.e na terenach dzisiejszego Iraku.

Kolejny wymieniony przez Brytyjczyków żart pochodzi z Egiptu, z 1600 r. p.n.e: "Jak rozbawić znudzonego faraona? Wystarczy wsadzić na łódź grupę kobiet ubranych tylko w sieci rybackie, spławić je w dół Nilu i namówić faraona, by poszedł łowić ryby".

- Żarty zmieniały się na przestrzeni wieków, czasami przybierały formę pytań i odpowiedzi, czasami stawały się śmiesznymi przysłowiami lub zagadkami. Ale jedna rzecz się nie zmieniała: zawsze chętnie żartowano na tematu tabu. Humor... hm... toaletowy można wyśledzić już w najstarszych dowcipach - mówi Paul McDonald, autor listy i wykładowca uniwersytecki.