PKP Intercity kupuje szybkie pociągi

Po polskich torach pociągi będą jeździły tak szybko jak najlepsze auta sportowe. Rusza właśnie przetarg na zakup 20 tzw. zespolonych składów pociągowych, które mają osiągać prędkość od 190 do 250 km/h - podaje ?Dziennik?.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Według Czesława Warsewicza, prezesa PKP Intercity, trafią one na polskie tory najpóźniej w kwietniu 2012 r., czyli jeszcze przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Jak zapewnia prezes spółki, umowa ze zwycięzcą konkursu będzie podpisana w czerwcu 2009 r. Można przypuszczać, że zainteresowanie przetargiem będzie ogromne - podaje "Dziennik".

Wartość zamówienia może osiągnąć aż 400 mln euro. Jak przekonuje Intercity, nie powinno być problemu ze sfinansowaniem tej inwestycji. Firma liczy m.in. na dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Według Czesława Warsewicza warto ponieść wydatki na nowy tabor, gdyż nie tylko podniesie to komfort pasażerów, ale także znacząco skróci czas podróży. Na początek wytypowano najbardziej oblegane trasy: z Warszawy do Katowic, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia.

Zobacz co piszą polskie media