Rząd tnie wydatki 2009. Budżetówka nie dostanie większych podwyżek

Resort finansów chce w przyszłym roku zamrozić część wydatków budżetowych. Według przewidywań "Dziennika" dla pracowników budżetówki oznacza to brak większych podwyżek. Dla emerytów i rencistów - zgodnie z zasadami waloryzacji - przewiduje się natomiast wzrost świadczeń o prawie 6 proc.

Wyższe wynagrodzenia dostaną też nauczyciele, którym rząd zagwarantował po 5 procentpodwyżki w styczniu i we wrześniu. Budżet dopłaci do tych podwyżek w sumie 2,3 miliarda złotych.

Dziennik przypomina, że zgodnie z szacunkami rządu krajowe wydatki budżetowe wzrosną w 2009 roku o 13 miliardów złotych. Jednak tak zwane "wydatki sztywne" muszą zwiększyć się aż o 17 miliardów złotych. To między innymi wynik rosnących kosztów obsługi długu, wydatków na obronność, coraz wyższej składki do budżetu UE i subwencji wypłacanej samorządom. Oznacza to, że pozostała elastyczna pula wydatków budżetowych musi zostać ograniczona.

W przyszłorocznym budżecie znajdzie się wprawdzie zapis o zwiększeniu płac w państwowej sferze budżetowej o prawie 4 procent, ale to nie znaczy, że wszyscy pracownicy "budżetówki" dostaną takie podwyżki - podkreśla gazeta.