Toaleta dla transseksualnych licealistów

Liceum Kampang w Tajlandii wprowadziło oddzielną toaletę dla transseksualnych uczniów. Dyrekcja chce w ten sposób poprawić komfort psychiczny uczniów, którzy planują w przyszłości zmienić płeć.

Specjalna toaleta znajduje się pomiędzy tą przeznaczoną dla dziewcząt a tą dla chłopców. Na drzwiach widnieje wizerunek postaci będącej w połowie mężczyzną a w połowie kobietą.

Uczniowie którzy planują zmienić płeć, muszą nadal nosić chłopięce mundurki i nie wolno się im malować, jednak w specjalnej toalecie mogą w spokoju układać włosy i używać kremów do twarzy.

Toaleta była potrzebna

Władze szkoły tłumaczą, że pomysł wziął się z konieczności. Odsetek uczniów określających samych siebie jako transseksualiści wynosi każdego roku od 10 do 20 %. Grupa ta nie mogła znaleźć dla siebie miejsca.

- Uczniowie dokuczali im w męskiej toalecie, zaczęli więc korzystać z damskiej, jednak dziewczynki nie czuły się w tej sytuacji komfortowo - opowiada dyrektorka szkoły reporterowi BBC - Ci chłopcy byli z tego powodu bardzo nieszczęśliwi i zaczęło to wpływać na ich naukę - tłumaczy.

Uczniowie się cieszą

Sami zainteresowani są bardzo zadowoleni - Nie jesteśmy chłopcami, więc nie chcemy korzystać z męskiej toalety - tłumaczy jeden z uczniów - Chcemy by wiedzieli, że jesteśmy transseksualistami - dodaje.

- Ludzie muszą zrozumieć, że bycie transseksualistą, to nie jest żart, to sposób w jaki chcemy przeżyć nasze życia - wtóruje jego kolega - Dlatego jesteśmy wdzięczni za to co zrobiła dla nas szkoła - podkreśla.

To nie pierwszy tego typu przypadek. W 2003 roku podobna toaleta powstała na politechnice w prowincji Chiang Mai. Nazwano ją "różowym lotosem".

W Tajlandii osób, które zmieniły płeć, lub planują to zrobić jest coraz więcej. Decyzja władz liceum Kampang nie wzbudziła zbyt wielu kontrowersji. Wprowadzenie toalet dla transseksualistów rozważają kolejne szkoły.