KE szykuje rewolucję. Będziemy zmieniać banki jak rękawiczki

Jeżeli propozycja KE wejdzie w życie, klienci będą mogli zmieniać banki jak rękawiczki. Taką możliwość zawiera dyrektywa przygotowywana przez Brukselę. Do tej na razie nieoficjalnej propozycji dotarł "The Wall Street Journal Polska".

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Zgodnie z tą dyrektywą - według dziennika - jedynym obowiązkiem klienta podczas zmiany rachunku bankowego będzie podpisanie umowy z nową instytucją. Resztę miałyby między sobą załatwić banki.

Jak podaje gazeta za klientem będą wędrowały do nowego banku podpięte do dawnego konta polecenia zapłaty i stałw zleceniami. Bruksela chce zobowiązać stary bank do dostarczenia nowemu wszystkich niezbędnych informacji o kliencie, do przelania pieniędzy i zamknięcia rachunku.

Jak podaje "WSJ Polska" wstępny projekt dyrektywy zakłada, że nowy bank na podstawie informacji od klienta prześle zawiadomienia do wszystkich kontrahentów, od których otrzymuje on pieniądze przelewem, np. do pracodawcy. Co ciekawe, wszystkie te operacje mają być bezpłatne, a nowe konto powinno w pełni funkcjonować w ciągu 5 dni.

Eksperci nie mają wątpliwości: dyrektywa byłaby wyjątkowo korzystna dla klientów. Zdaniem Pawła Majtkowskiego, analityka firmy doradczej Expander, wielu z nich zdecydowałoby się na zmianę banku.

Obecnie procedura zmiany banku nie jest łatwa i wymaga załatwienia wielu formalności - trzeba też pamiętać o spłacie wszystkich prowizji i opłat, także tych, które będą naliczane w okresie wypowiedzenia (od 2 do nawet 6 tygodni).

Zobacz co piszą polskie media