"Newsweek" Liderzy PSL zarabiają na KRUS

Publiczne pieniądze z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trafiają na konta organizacji powiązanych z liderami PSL. O sprawie czytamy na stronie internetowej tygodnika "Newsweeek".

Dziennikarze "Newsweeka" powołują się na listę podmiotów, które dostały w tym roku finansowe wsparcie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, należącego do KRUS.

Zdaniem tygodnika na liście obdarowanych widnieją przede wszystkim organizacje ściśle związane z PSL lub wręcz bezpośrednio z liderami Stronnictwa.

Zdaniem "Newsweeka", ponad 200 tysięcy złotych dostały ochotnicze straże pożarne. Dziennikarze przypominają, że prezesem zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych jest wicepremier Waldemar Pawlak, a członkiem związku minister rolnictwa Marek Sawicki. Pół miliona na organizację Kongresu Światowego Rolnictwa przekazano Fundacia Rozwoju Wsi i Rolnictwa, której prezesem jest Władysław Serafin, członek ścisłych władz PSL.

Jak czytamy na stronie internetowej tygodnika, równie istotny co klucz personalny jest klucz terytorialny - zaskakująco dużo wsparcia otrzymują organizacje z rejonu Siedlec. Pieniądze z KRUS dostał, według "Newsweeka" choćby tamtejszy Komitet Główny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, a także siedlecki Caritas. Zdaniem autorów dzieje się tak dlatego, że Siedlce to okręg wyborczy Jarosława Kalinowskiego i Marka Sawickiego. Tygodnik odkrył także, że szczególnie dużo funduszy otrzymały organizacje, których wspózałożycielami są prominentni ludowcy, lub które działają na terenie ich rodziinych gmin.Tak ma być w przypadku Gminy Somianka, gdzie do tej pory mieszka Jarosław Kalinowski.