Wyższe odszkodowania, kary, świadczenia i składki do ZUS

Więcej z budżetu na emeryturę dla osób na urlopach wychowawczych, wyższe składki do ZUS i odszkodowania za zwolnienia grupowe - takie będą skutki podwyższenia od początku 2009 roku kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - czytamy w ?Gazecie Prawnej?.

Od 1 stycznia 2009 roku zaczną więcej zarabiać pracownicy opłacani według najniższych stawek, wykonujący pracę w porze nocnej oraz ci, którzy byli gotowi do jej wykonywania, ale z winy pracodawcy nie mogli jej świadczyć. Na wyższe zarobki mogą też liczyć osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową. Wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy nie może być bowiem niższe niż 80 proc. wysokości minimum (tj. od stycznia 2009 r. 1020,80 zł) - informuje "Gazeta Prawna".

- Tylko ci, którzy w umowie określili poziom wynagrodzeń jako równowartość najniższego wynagrodzenia, nie muszą dawać pracownikom aneksów korygujących poziom płacy - powiedziała "GP" Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Wyższe odprawy dostaną ci, którzy utracili pracę w ramach zwolnienia grupowego. W 2009 roku pracownicy otrzymają z tego tytułu maksymalnie 19140 zł.

Od stycznia do 1276 zł wzrośnie też wysokość minimalnego odszkodowania, przysługującego pracownikowi od firmy, która naruszyła zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Do tej samej kwoty wzrośnie też wysokość najniższego odszkodowania za mobbing - informuje "GP".

Więcej z budżetu na emeryturę dostaną też osoby na urlopach wychowawczych: prawie 250 zł, zamiast 82 zł.

O prawie 15 proc. wzrosną składki do ZUS 300 tys. osób prowadzących firmę i korzystających z dwuletniej ulgi.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet

Zobacz co piszą polskie media