"PB": Szał kredytów mieszkaniowych u pośredników

Spowolnienie na rynku kredytowym? Według pośredników takich jak Open Finance, Expander czy DK Notus wcale go nie widać. - pisze "Puls Biznesu". Jednak i oni zauważają spadek sprzedaży nowych mieszkań.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Wbrew prognozom w 2008 r. rynek kredytów hipotecznych wcale znacząco nie zwolnił, choć I kwartał tego roku rzeczywiście nie okazał się rewelacyjny. Według brokerów II kwartał przypomina już najlepsze czasy z ubiegłego roku.

DK Notus zanotował kilkudziesięcioprocentową dynamikę sprzedaży w I półroczu. W drugiej połowie ma być jeszcze lepiej. Firma zakłada, że roczna sprzedaż kredytów przekroczy 2 mld zł.

Rekordową sprzedaż notuje Open Finance, wchodząca w skład grupy Noble Banku - dodaje gazeta .

Także w Expanderze liczba wniosków kredytowych wzrosła o 40 proc.. W I połowie roku za pośrednictwem tej sieci klienci wnioskowali o kredyty mieszkaniowe za 2,8 mld zł.

- Z naszych analiz wynika, że rynek nieruchomości nieco przyhamował i wszedł w fazę stabilizacji cenowej - mówi "PB" Katarzyna Siwek z Expandera. Jej zdaniem nie przekłada się to jednak na wielkość popytu na kredyty.

Według Aleksandry Łukasiewicz, członka zarządu Open Finance, popyt na mieszkania wciąż jest, a przez wzrost wynagrodzeń poprawiła się zdolność kredytowa klientów. Więcej w "Pulsie Biznesu".

Zobacz co piszą polskie media