Julia Tymoszenko w Polsce - relacja

Julia Tymoszenko podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce spotkała się z Donaldem Tuskiem, Lechem Kaczyńskim i Bronisławem Komorowskim. - Rozmowa z panią premier należy do największych przyjemności w polityce - powiedział po spotkaniu polski premier. - To kolejny etap znakomitych stosunków między naszymi krajami - mówił prezydent Kaczyński. Ws. Euro 2012 podjęto decyzję o kilku inwestycjach (przejścia graniczne i droga Lwów-Kraków). Tymoszenko i Tusk rozmawiali też o rocznicy zbrodni na Wołyniu.

19.05 I po briefingu. Był krótki, ale zakończony przyjaznym uściskiem. Nasz prezydent, podobnie jak wcześniej premier, rozpromieniony. To już koniec pierwszej wizyty Julii Tymoszenko w Polsce. Pozostają nam zdjęcia.

Julia Tymoszenko i Lech Kaczyński, fot. Krzysztof Miller / AG

19.03 - Omówiliśmy wszystkie aspekty naszej działaności ws. dążeń euroetlantyckich Ukrainy - mówi Julia Tymoszenko . Jak dodaje, dużo czasu zajęła sprawa dywersyfikacji dostaw gazu. - Jeszcze raz dziękuję panu prezydentowi za tę konsekwencję i zrozumienie Ukrainy - dodaje ukraińska premier.

19.01

Rozmowa miała być półgodzinna, a trwała niemal godzinę. Rozmawialiśmy o sprawach związanych z UE, NATO, ze sprawami energetycznymi i z sytuacją polityczną w naszych krajach. Rozmowa niezmiernie interesująca i produktywna. Myślę, że jest kolejnym etapem  znakomitych stosunków między naszymi krajami

- mówi po spotkaniu z Julią Tymoszenko prezydent Lech Kaczyński . Jak mówi, "chciałby wyrazić optymizm" jeśli chodzi o grudniowy szczyt NATO. 

Rozmowa dotyczyła też m.in. Euro 2012. - Musimy walczyć do końca, bo nasze cele są słuszne i dobre - dodaje prezydent.

18.42 Ciągle czekamy na konferencję. W przerwie proponujemy obejrzenie nowych zdjęć .

Julia Tymoszenko i Donald Tusk w Łazienkach, fot. Krzysztof Miller / AG

18.05 Julia Tymoszenko jest już w Pałacu Prezydenckim. O 18.30 wspólna konferencja prasowa z prezydentem Lechem Kaczyńskim. 

18.00 Julia Tymoszenko jedzie właśnie z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego, gdzie oczekuje jej prezydent Lech Kaczyński.

17.50 Zakończyło się spotkanie Tymoszenko z marszałkiem Komorowskim. Rozmawiali m.in. o upamiętnieniu Polaków pomordowanych w Bykowni koło Kijowa. - Bykownia to miejsce kaźni pod Kijowem, gdzie w wyniku represji czasów stalinowskich ginęli Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, ale ginęli tam także Polacy - mówi po spotkaniu marszałek Sejmu.

- To byłaby wielka rzecz, gdybyśmy mogli we współpracy z Ukrainą zakończyć proces upamiętniania zbrodni katyńskiej i jej ofiar - dodaje Komorowski. Jak podkreśla, Ukraina deklaruje zaangażowanie w celu uruchomienia prac zmierzających do szybkiej ekshumacji ciał polskich żołnierzy i przygotowania terenu pod budowę cmentarza wojskowego. - Mam nadzieję, że w wyniku działań rządowych pani premier uruchomi pewne sprawy - dodaje marszałek.

Komorowksi i Tymoszenko rozmawiali też o podpisanej w marcu umowie o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą. Umowę zakwestionowała Komisja Europejska. - Przekazałem pani premier, że jeżeli umowa wpłynie do Sejmu, możemy wszyscy liczyć na to, że z największą życzliwością i zrozumieniem cała polska scena polityczna chciałaby przyczynić się do jak najszybszego uruchomienia małego ruchu granicznego - mówi marszałek.

16.29 Julia Tymoszenko pojechała do marszałka Komorowskiego, w Łazienkach trwa konferencja naszego premiera. - Zwróciłem się do pani premier o pomoc w zorganizowaniu tych uroczystości - mówi Donald Tusk o planowanych na wrzesień w powiecie kowelskim obchodach rocznicy zbrodni na Wołyniu. Jak podkreśla, dla Tymoszenko "jest to sprawa trudna", ale Tusk liczy na jej pomoc. - Delikatność nie może stać w sprzeczności z prawdą i odwagą w odkrywaniu tej prawdy - dodaje szef rządu.

Pytany o główną przyczynę konfliktu z Ukrainą ws. Wołynia - czy zbrodnia na Polakach powinna oficjalnie zostać uznana za ludobójstwo - Donald Tusk odpowiada, że "rozumie rozgoryczenie rodzin" ofiar, ale "prosi o cierpliwość" w tym względzie.

16.00 Premier Tymoszenko powinna być już na spotkaniu z marszałkiem Sejmu, tymczasem wygląda na to, że śniadanie w Pałacu na Wodzie trochę się przedłużyło. Dziennikarze ciągle czekają na premiera Tuska

15.08 Julia Tymoszenko je właśnie z naszym premierem śniadanie w Pałacu na Wodzie. W oczekiwaniu na kolejny punkt wizyty proponujemy obejrzeć ich powitanie. Wzbudziło entuzjazm obecnych przed budynkiem Kancelarii reporterów:

Premier Tusk czule wita Julię Tymoszenko...

14.42 - Staropolska gościnność nie pozwala mi kontytunować tej konferencji, bo obiecałem pani premier śniadanie - mówi Tusk do dziennikarzy, którzy chcą jeszcze zadać pytania w sprawach krajowych. -Złapiecie mnie jeszcze później. Proszę nie dajmy tu plamy - prosi premier dziennikarzy.

-  Ustaliliśmy sporo konkretnych spraw dot. małego ruchu granicznego i infrastruktury. Rozmowa z panią premier należy do największych przyjemności w polityce. Nie tylko ze względu na walory osobiste pani premier, ale też dlatego, że jest wyjątkowo konkretnym partnerem. Kiedy my ze sobą rozmawiamy, to część spraw załatwiamy jakby od ręki i to też jest dobry znak na przyszłość

- mówi Tusk .

14.36 Pada pytanie o Wołyń: czy premierzy rozmawiali na temat rocznicy. - Oboje z panią premier Tymoszenko od lat hołdujemy zasadzie, aby o sprawach trudnych, dotyczących historii rozmawiać otwarcie i odważnie, ale z delikatnością, jakiej te sprawy wymagają. Poinformowałem panią premier, że pan minister Andrzej Przewoźnik (sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa) pragnie w porozumieniu z władzami powiatu kowelskiego przygotować uroczystości upamiętniające ofiary tragedii wołyńskiej. Pani premier odpowiedziała, że należy romawiać na ten temat. Jestem przekonany, że także tragedia wołyńska doczeka się upamiętnienia, na jakie Polacy czekają - mówi Donald Tusk .

- Omawialiśmy ten problem: pamięć o ofiarach powinna być godnie uszanowana. Tylko wspólna rozmowa może to rozstrzygnąć. Poruszamy się tu we współnym kierunku. W przyszłości doprowadzi nas to do sukcesu - mówi Julia Tymoszenko .

1 4.34 - Nawiązując do terminologii piłkarskiej: będziemy starali się być jedną drużyną I to będzie odpowiedzią dla tych, którzy usiłują osłabić nasze państwa na wspólnej drodze do Euro - Tymoszenko  uśmiecha się do naszego premiera. 

Julia Tymoszenko: Dwa kraje, jedna drużyna

14.32 - Zdajemy sobie sprawę i te słowa powinny paść: być może istnieją jakieś miejsca w Europie zainteresowane tym, by nam się nie powiodło . I jedynym efektywnym rozwiązaniem jest tu solidarna koordynacja naszych działań - premier Tusk odpowiada na pytanie ukraińskiej dziennikarki o wynik kontroli Platiniego (która pokazała, że Ukraina ma wiele do nadrobienia w przygotowaniach do Euro).

14.27 -  Kolejne wspólne posiedzenie odbędzie się w Kijowie 15 września, a w przededniu proponujemy organizację meczu piłki nożnej naszych ministrów, co będzie dowodem naszego współdziałania

- Julia Tymoszenko chichocze - POSŁUCHAJ  (IAR).

- Jeżeli się przyjaźnić, to przyjaźnić na szeroką skalę. Chciałabym, by naszym hasłem było: Dwa kraje, jedna drużyna - kończy . Miło i uroczo. I ogólnie.

Julia Tymoszenko na posiedzeniu komitetu ds. Euro 2012, fot. Krzysztof Miller / AG

14.20 Mówi Julia Tymoszenko : - Również chciałabym seredcznie podziękować panu premierowi i komitetowi za pierwsze wspólne posiedzenie. Od tego dnia zaczęliśmy ścisłą komunikację we wszystkich przedsięwzięciach dotyczących Euro 2012. Są już komitety, które zajmą się konkretnymi przedsięwzięciami. Zmieniliśmy razem niektóre plany: każda ze stron ma wiedzieć, w jakim kierunku poruszamy się. Wtyczyliśmy też kilka wspólnych, niezwykle ważnych projektów infrastrukturalnych: droga Lwów-Kraków i trzy nowe przejścia graniczne - tak, by nasi goście czuli się w naszych krajach komfortowo. Stadion Olimpijski we Lwowie i Stadion Narodowy w Warszawie mają być oddane na czas.

Zgodziliśmy się, że nasze kraje powinny mieć jednolity system informowania UEFA - to ułatwi nam życie.

14.15 Przenosimy się na konferencję. - Z wielką satysfakcją przeprowadziłem rozmowy z panią premier Tymoszenko - mówi Donald Tusk . - Po rozmowach dwustronnych wspólnie z panią premier przystąpiliśmy do rozmów z polsko-ukraińskim komitetem ds. Euro - dodaje.

Julia Tymoszenko i Donald Tusk: posiedzenie komitetu ds. Euro 2012, fot. Krzysztof Miller / AG

- Rozmawialiśmy też o przejściach i małym ruchu granicznym - dodaje - POSŁUCHAJ (IAR). - Muszę też wspomnieć o bardzo poruszających kondolencjach, jakie złożyła na moje ręce pani premier Tymoszenko po śmierci prof. Geremka. Razem z panią premier nie zapomnimy o jego wkładzie w budowę przyjaźni polsko-ukraińskiej. On uczył pokolenie moje i pani premier - mówi Tusk . - Chciałbym za to podziękować - dodaje.

14.01 Początek wspólnej konferencji Tymoszenko i Tuska opóźnia się - liczymy więc na to, że rozmowy są udane. Pod koniec dnia Tymoszenko spotka się z prezydentem, który ma dziś wyjątkowo pracowity dzień: rozmawiał z prezydentem Francji .

12.44 Tusk i Tymoszenko wciąż rozmawiają. Spotkanie ma potrwać jeszcze godzinę. Po nim - konferencja prasowa i uroczyste śniadanie w Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

12.28 Mamy pierwsze wspólne zdjęcia. Kolejne już wkrótce.

Tak wyglądało serdeczne powitanie:

Julia Tymoszenko i Donald Tusk: powitanie, fot. Krzysztof Miller / AG

1 1.58 Jest to pierwsza wizyta Julii Tymoszenko w Polsce po jesiennej zmianie rządu. Donald Tusk był z wizytą w Kijowie pod koniec marca. Sądząc po zdjęciach, wizyta była bardzo udana - ZOBACZ GALERIĘ

Słynne zdjęcie z szampanem:

11.44 - Pani premier nie może nam zmarznąć - mówi Donald Tusk do Julii Tymoszenko. Oboje wchodzą do Kancelarii.

11.40 Premier Ukrainy podjeżdża pod Kancelarię Premiera . Wychodzi do niej premier Tusk . Tymoszenko jak zwykle elegancka. Ubrana jest w brązową spódnicę, jasną bluzkę spiętą u góry broszką i ciemnobrązowy szal. Obowiązkowo: brązowe szpilki. Fryzura: tradycyjnie upięty "słowiański warkocz Julii Tymoszenko".

11.33 Julia Tymoszenko się spóźnia. Przed budynkiem Kancelarii Premiera stoi Kompania Honorowa. Nie widać premiera, ani żadnego z ministrów. Czekamy.

11.25 Kilka minut temu Kancelarii Premiera przyjechał Mirosław Drzewiecki, minister sportu i turystyki. Prawdopodobnie będzie uczestniczył w rozmowach na temat Euro 2012. Powitanie Julii Tymoszenko się opóźnia.

Przed wizytą:

Prezes Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej przyznał w zeszłym tygodniu, że większość spotkań Euro 2012, w tym finał, zostanie najpewniej rozegrana w Polsce - Ukraińcy mają problemy  z infrastrukturą, a zwłaszcza z przestarzałymi lotniskami oraz ze Stadionem Olimpijskim. Słowa prezesa nie spodobały się Tymoszenko, która zapewnia, że modernizacja Stadionu zakończy się za dwa lata .

Oprócz Euro 2012, rozmowy dotyczyć będą też ambicji euroatlantyckich Ukrainy. Tymoszenko: Do NATO tylko przez referendum - czytaj

Co w planie? 11.25 - powitanie na dziedzińcu KPRM, 12.30 - posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds.Organizacji EURO 2012, 13.50 - konferencja prasowa premiera Tuska i premier Tymoszenko, 14.30 - śniadanie wydane przez Donalda Tuska w Pałacu na Wyspie w Łazienkach, 16.00 - spotkanie z marszałkiem Bronisławem Komorowskim, 18.00 - spotkanie z prezydentem Kaczyńskim.

mar, mm

Więcej o: