Niemiecki Citibank sprzedany. Co z Handlowym?

Amerykański Citibank sprzedał pion bankowości detalicznej w Niemczech. To źle wróży przyszłości Banku Handlowego - twierdzi ?Rzeczpospolita"

Jak to się stało, że Amerykanie sprzedali część swojego baniu w Niemczech - jak opisuje Rzeczpospolita "niezwykle wydajną maszynkę do zarabiania pieniędzy"? Na decyzji zaważyła fatalna sytuacja finansowa amerykańskiej centrali banku, pogrążonej w stratach po załamaniu rynku kredytowego. Citibank zmuszony był spieniężyć dochodową sieć, by poprawić bieżącą wypłacalność. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Vikrama Pandita, szefa Citi, firma potrzebuje 400 mld dolarów.

Niemiecki bank (bagatela: 340 oddziałów z ponad 3 milionami klientów) został sprzedany francuskiemu bankowi Credit Mutuel za 4,9 mld euro.

"Bankowcy bardzo dobrze oceniali strategię Amerykanów w kraju nad Renem. Ich zdaniem Citi udało się osiągnąć sukces mimo olbrzymiej konkurencji ze strony banków komercyjnych, kas oszczędnościowych i banków należących do landów." pisze "Rz". Głównym źródłem dochodów banku były kredyty. Ich udział w niemieckim rynku kredytów konsumenckich wyniósł 7 proc., a w zeszłym roku ta działalność dała Citi 365 mln euro.

"Sprzedaż biznesu w Niemczech zwiększa prawdopodobieństwo, że Citi pozbędzie się także polskiego Banku Handlowego. Choć analitycy nie wykluczali takiego rozwoju wydarzeń, Citigroup zaprzecza pogłoskom. Inwestorzy nie przejęli się jednak informacjami z Niemiec. Kurs Banku Handlowego w piątek zyskiwał." - pisze "Rzeczpospolita".

W rozmowie z gazetą, rzecznik Banku Handlowego zastrzega, że dokonana w Niemczech transakcja nie ma wpływu na funkcjonowanie polskiej sieci.