Dolar kosztuje mniej niż dwa złote!

Dolar spadł poniżej dwóch złotych 1,97 złotego w skupie. To cena, jaką oferuje za jednego dolara kantor na lotnisku w Pyrzowicach na Śląsku. W sprzedaży cena amerykańskiej waluty wynosi tam 2,17 złotego - podaje ?dziennik.pl?.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Według Narodowego Banku Polskiego kurs dolara wynosi dziś 2,06 zł w skupie i 2,1018 w sprzedaży. Jednak kantor na lotnisku w Pyrzowicach amerykańska waluta przekroczyła dziś magiczną granicę dwóch złotych. Dlaczego?

- Przy dochodzie sześciu czy siedmiu groszy na dolarze i małym obrocie, w ogóle nie zarabialiśmy. Więc obniżyliśmy kurs poniżej magicznej granicy dwóch złotych. Zapewniam, (...) że wkrótce inni (...) też zejdą poniżej dwóch złotych" -. mówi dziennikowi.pl Waldemar Stefański, właściciel kantoru na lotnisku w Pyrzowicach.

Ci, którzy planują wyjazdy do USA, już zacierają ręce i czekają, aż dolar zejdzie poniżej dwóch złotych także w sprzedaży.

Tymczasem czwartek przynosi stabilizację notowań na rynku walutowym. Złoty jest blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Obserwowana stabilizacja może być wstępem do nieco dłuższej konsolidacji notowań obu par lub niewielkiej korekty. Taki proces jest naturalną konsekwencją obserwowanej w ostatnich dniach przyśpieszonej aprecjacji złotego - napisał w komentarzu analityk XTB Marcin Kiepas.

W średnim terminie trend spadkowy na EUR/PLN i USD/PLN pozostaje niezagrożony. Dlatego też spadek dolara do psychologicznej bariery 2 zł, a euro do 3,20 zł, która stanowi obecnie najbliższe liczące się wsparcie, pozostaje kwestią czasu - dodał.

Szanse na silniejsze, liczone w tygodniach, chociaż jedynie korekcyjne osłabienie polskiej waluty, pojawią się dopiero jesienią, gdy Rada Polityki Pieniężnej zakończy cykl podwyżek stóp procentowych oraz gdy pojawi się szansa na trwalsze wzmocnienie dolara na świecie.

Zobacz co piszą polskie media