Polski emigrant przysyła rodzinie 150-300 funtów

Funt słabnie, złotówka się umacnia, a polscy emigranci z Wysp przesyłają coraz więcej pieniędzy - informuje dziennik ?Polska?.

Bankowcy szacują, że wartość przepływów finansowych z Wielkiej Brytanii i Irlandii wzrośnie w 2008 r. o ponad miliard złotych w porównaniu do ubiegłego roku. Jeśli te prognozy się sprawdzą Polacy z Wielkiej Brytanii prześlą w tym roku do kraju aż 7 mld zł, a z Irlandii ponad 6 mld zł - czytamy w dzienniku "Polska".

Według bankowców ilość pieniędzy przesyłanych do Polski systematycznie rośnie i ma znaczenia siła polskiego złotego. Banki wędrują na zachód za emigrantami, co obniża opłaty i prowizje - dlatego emigranci zarzucili korzystanie z kierowców autokarów jako finansowych kurierów.

Z danych NBP wynika, że od 2004 r. wartość przekazywanych pieniędzy z Wielkiej Brytanii wzrosła z 2,5 mld do 6,1 mld zł, a z Irlandii z niecałego miliarda do 5 mld zł.

Ekonomiści szacują, że jednorazowo przekazywane kwoty nie są wysokie - średnio od 150 do 300 funtów, a głównym celem oszczędzania jest mieszkanie.