Meksyk: badacze otworzyli jaskinię pod słynną piramidą

Naukowcy zamierzają zbadać jaskinię, którą 30 lat temu odkryto pod Piramidą Słońca w Teotihuacan. Podziemny kompleks zamknięto niedługo po odkopaniu, a większość informacji na jego temat zaginęła po śmierci odkrywcy. - Jaskinia może być kluczem do tajemnicy Teotihuacan - twierdzą archeolodzy, którzy wznowili badania.

- Wykopaliska rozpoczęliśmy w tym miesiącu. Nasze badania mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań dotyczących rytuałów ludzi zamieszkujących miasto. Już Aztekowie wierzyli, że to miejsce jest święte. Nazywali je "Miejscem, w którym ludzie stali się bogami" - mówią naukowcy.

- Uważamy, że tunel miał przeznaczenie rytualne. Na jego końcu składano ofiary. Chcemy dowiedzieć się, dlaczego mieszkańcy Teotihuacan odcięli kompleks i kiedy to zrobili - wyjaśnia meksykański archeolog Alejandro Sarabia. Jaskinie znajdują się około 7 metrów pod Piramidą Słońca i przechodzą w długi na 90 metrów tunel.

Teotihuacan jest jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. W czasach świetności, około 500 r. n.e. miasto zamieszkiwało 200 000 osób. Dwieście lat później budynki zostały spalone, a mieszkańcy opuścili okolicę. Piramidę z podziemnym kompleksem odkryli Aztekowie około 1500 r., tuż przed przybyciem Hiszpanów.