"Polska": Koniec tanich leków

Firmy farmaceutyczne rezygnują z produkcji najtańszych i popularnych specyfików, ponieważ ponoszą zbyt duże koszty ponownej rejestracji leków, do jakiej zostały zobowiązane po wejściu Polski do UE - pisze dziennik ?Polska".

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Jak pisze gazeta koszt zarejestrowania jednego specyfiku to od 100 tys. do nawet miliona złotych. Ale cena rejestracji rośnie, gdy firma chce lek eksportować. Producenci farmaceutyków tłumaczą, że takie koszty okazały się dla nich nie do udźwignięcia. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich przedsiębiorstw, produkujących kilka czy kilkanaście leków, które w aptece sprzedawane były po kilka złotych za opakowanie.

Według Bernarda Wilkosa, prezesa Przedsiębiorstwa Farmaceutyczno-Chemicznego "Synteza" z Poznania to będzie koniec tanich leków. Jego firma zakończy produkcję dwóch leków, sprzedawanych po kilka złotych.

Także większe firmy jak np. Polfa Warszawa, jeden z większych w kraju producentów, zmuszona była zrezygnować z nie- których leków, np. multiwitaminy czy butapirazolu na bóle stawów. Gazeta podkreśla, że to zła wiadomość dla pacjentów, bo ceny leków o podobnym działaniu są prawie dwa razy wyższe.

Jak zaznacza "Polska" Tanie leki zaczną znikać z aptek stopniowo. Na razie trudno jest ustalić pełną listę 1,8 tys. leków, które znikną z naszych aptek. Producenci strzegą tej tajemnicy, żeby do końca roku upchnąć do hurtowni jak najwięcej zapasów.

Zobacz co piszą polskie media