Kredyty w złotych: po 21 latach oddamy bankowi dwa razy więcej

Odsetki, jakie trzeba oddać bankowi za złotowy kredyt hipoteczny, rosną w tempie dwa razy szybszym niż w przypadku pożyczki zaciągniętej we franku szwajcarskim- pisze ?The Wall Street Journal Polska?. Według gazety po 21 latach wartość odsetek zrównuje się z wysokością złotowego kredytu hipotecznego.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Według dziennika kredyty w naszej walucie trzeba spłacać jak najszybciej, bo ich wydłużanie bardziej opłaca się bankowi niż klientowi. Z wyliczeń "WSJ Polska" wynika, że przy obecnym oprocentowaniu już w 21 roku spłaty trzeba oddać bankowi dwa razy więcej niż się pożyczyło. I tak za każde 100 zł pożyczone na nieruchomość po 19 latach będzie trzeba oddać 100 zł odsetek. Jeszcze rok temu taki moment nadchodził osiem lat później, ale wzrost oprocentowania z 5,75 do 7,65 proc. zrobił swoje.

Gazeta zaznacza, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów we franku, gdzie oprocentowanie wynosi obecnie 4 proc.. Tu wartość odsetek przekroczy wysokość kredytu dopiero po 40 latach.

Jednak żeby wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, często potrzebna jest wyższa zdolność kredytowa. Klienci banków - jak wskazuje cytowany przez "WSJ Polska" Emil Szweda z Open Finance - wciąż nie zwracają uwagi na wysokość odsetek - liczy się przejście przez sito zdolności kredytowej.

Zobacz co piszą polskie media