W Orlenie znowu wypadek, są kolejni ranni

Koncern wstrzymał remont instalacji Olefiny II. Po wtorkowym wypadku, w którym ciężko ranne zostały dwie osoby pracujące przy tym remoncie, scenariusz się powtórzył - w czwartek znowu był ogień, znowu są ranni.

Do czwartkowego wypadku doszło na remontowanej właśnie instalacji Olefiny II. - Według wstępnych relacji z miejsca zdarzenia członkowie ekipy remontowej spółki PetroRemont z nieznanych przyczyn i bez zgody służb nadzorujących inwestycję przystąpili do prac na jednym z węzłów instalacji wyłączonym z zakresu remontu - w specjalnym komunikacie informuje biuro prasowe koncernu. - Zapaliły się zgromadzone tam węglowodory. Poparzeniu ulegli dwaj pracownicy firmy PetroRemont.

Obydwaj poszkodowani (mężczyźni w wieku 59 i 53 lat) z poparzeniami I i II stopnia zostali przewiezieni do szpitala. Na szczęście - jak podają biuro prasowe Orlenu i płocka policja - ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

We wtorek doszło w Orlenie do podobnego pożaru, zaledwie kilka metrów od czwartkowego zdarzenia. Scenariusz awarii był bardzo podobny - wyciek mieszaniny węglowodorów, pożar i dwójka rannych z PetroRemontu. Z tym że rannych o wiele poważniej, zaraz po wypadku stan jednego z nich lekarze płockiego szpitala wojewódzkiego określali jako krytyczny, drugiego - jako bardzo ciężki.

W czwartek obu mężczyzn rannych w tym pierwszym wtorkowym wypadku nie było już w płockim szpitalu. Jeden z nich umieszczony został w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, drugi w szpitalu w Nowej Soli. Biuro prasowe koncernu informuje, że w płockim szpitalu nie było niezbędnego w takich sytuacjach specjalnego łóżka z respiratorem.

Koncern wyjaśnia przyczyny i okoliczności obu wypadków. Podjął już pierwsze decyzje: po pierwsze, wstrzymał wszystkie prace na terenie remontowanej instalacji Olefiny II. Wszystkie ekipy podwykonawców zewnętrznych zostały wycofane z terenu zakładu.

Po drugie, władze PKN Orlen chcą kupić dla płockiego szpitala wyposażenie niezbędne do leczenia poparzeń. Szczegóły ustali po konsultacjach z władzami szpitala.