Rubel światową rezerwą walutową zamiast dolara

Rubel powinien być rezerwową walutą gospodarki światowej. Stwierdzenie takie padło z ust prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Zdaniem rosyjskiego przywódcy dolar jest faworyzowany. Miedwiediew uważa, że światowy system ekonomiczny powinien być w zrównoważony sposób oparty na czołowych gospodarkach i ich stabilnym wzroście oraz na zasadzie kilku walut rezerwowych.

Na tydzień przez szczytem G8, Miedwiediew skrytykował międzynarodowe instytucje finansowe i gospodarcze, uznając je za przestarzałe i niezdolne do uporania się z obecnymi problemami. Jego zdaniem, potrzebne są nowe mechanizmy ekonomiczne, w związku z czym Rosja przygotowała odpowiednie propozycje. Miedwiediew zaznaczył, że nie oznacza to rujnowania architektury budowanej przez dziesięciolecia, ale, jak podkreślił, trzeba ją zmodernizować.

Prezydent Rosji uważa, że należy "przemodelować" globalny system ekonomiczny, biorąc pod uwagę konsekwencje obecnego kryzysu kredytowego i przegrzania gospodarki światowej oraz gospodarek poszczególnych krajów.

Zobacz co piszą polskie media