Świętokrzyskie: wzrost opłat za ogrzewanie

W najbliższym sezonie możemy zapłacić więcej za centralne ogrzewanie. Podwyżki zapowiadają na przykład szefowie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach oraz Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ceny mogą być wyższe o 5 do 10 procent niż do tej pory.

Zdaniem dostawców ciepła dzieje się tak z powodu rosnących cen miału węglowego i wyższych opłat za transport. Prezes kieleckiego MPEC Jan Wilczyński wyjaśnił, że cena miału węglowego wzrosła w sumie o 19 proc., a transportu o blisko 25 proc.

To nie jedyny problem ciepłowników. Dyrektor Zakładu Energetyki Cieplnej w Końskich - Leszek Grochal informuje, że są problemy z kupnem węgla, nawet po wyższych cenach. Zakład w Końskich już dwa razy ogłaszał przetarg. Kierownictwo próbowało też prowadzić negocjacje, ale nie zgłosiła się żadna firma gotowa dostarczyć opał. Leszek Grochal obawia się, że jeśli kolejny przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, zakład będzie miał poważne problemy podczas sezonu grzewczego.

Według Gazety Prawnej w pierwszym kwartale 2008 roku Kompania Węglowa i Katowicka Grupa Kapitałowa z powodów technicznych, wydobyły prawie 2 mln ton węgla mniej niż przed rokiem.