Halemba-Wirek chce strajkować

Blisko 89 procent załogi kopalni Halemba-Wirek opowiedziało się za strajkiem. W nocy w zakładzie zakończyło się referendum w tej sprawie. Górnicy chcą, aby dyrekcja wycofała się z zapowiedzi obniżki płac.

W referendum udział wzięło prawie 60 procent załogi. Dalsze decyzje związane ze strajkiem podejmie komitet strajkowy, który jednak chce się także skonsultować z komitetem strajkowo-protestacyjnym Kompanii Węglowej. "To jest ten komitet, który prowadził akcję protestacyjną w grudniu i podpisał porozumienie 3 stycznia. My twierdzimy, że jest ono łamane i musimy zadecydować czy będziemy samodzielnie wchodzić w akcję strajkową czy komitet podejmie kroki aby Kompania zweryfikowała swoje wyliczenia związane ze wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń"-wyjaśnił przewodniczący Sierpnia 80 w kopalni Halemba-Wirek, Marceli Murawski. Centrale związkowe mają zwołać posiedzenie komitetu na jutro lub piątek.

Gdyby kopalnia Halemba-Wirek miała jednak protestować sama, to wstępnie termin strajku ostrzegawczego zaplanowano na 7 lipca, a strajku bezterminowego na 14 lipca.