Fałszywy lekarz gromadził truciznę z ryby

Agenci federalni aresztowali podającego się za lekarza mieszkańca miejscowości Lake in the Hills, pod zarzutem posiadania trucizny pozyskiwanej z ryby fugu. Ilość posiadanej przez mężczyznę substancji mogłaby zabić nawet sto osób.

35 - letni Edward F. Bachner, zamawiał duże ilości tetrodoksyny, trucizny pozyskiwanej w ryby fugu. Mężczyznę, który podawał się za lekarza aresztowali w poniedziałek rano agenci FBI, którzy udawali dostarczycieli przesyłki.

"Mógł zabić sto osób"

Bachner zamawiał najczęściej 98 miligramów substancji z laboratorium chemicznego w New Jersey. - To nietypowa ilość - tłumaczy agent Robert Holley z wydziału antyterrorystycznego FBI w Chicago. - Tej substancji nie potrzeba wiele, żeby zabić człowieka - dodaje.

Mężczyzna, który przedstawiał się jako doktor Edmond Backer zamawiał truciznę przez internet. FBI nie chce zdradzić motywów, jakimi kierował się przestępca. Biuro twierdzi, że nie miały one nic wspólnego z przygotowaniem zamachu terrorystycznego. Zapewnia, że cały zapas substancji został zabezpieczony. Śledczy nie ujawniają jednak wszystkich szczegółów sprawy. Posiadanie toksyny znanej jako TTX bez zezwolenia jest przestępstwem.

Zabójcza ryba

Tetrodoxyna to trucizna atakująca układ nerwowy. Pozyskuje się ją z ryby fubu lub produkuje sztucznie w laboratorium. Substancję wykorzystują do badań laboratoria uniwersyteckie i firmy farmaceutyczne. Trucizna zawarta w fugu powoduje paraliż mięśni przy zachowanej świadomości. Ofiara umiera przez uduszenie. Jak dotąd nie ma odtrutki - standardowe postępowanie medyczne przy zatruciu tetrodotoksyną obejmuje sztuczne podtrzymywanie oddechu i krążenia dopóki nie minie działanie trucizny.

- 98 miligramów TTX wystarczy by zabić 98 osób - mówi Robert Zucker, neurolog z Uniwersytetu w Berkley. - Z pewnością nie była mu potrzebna do badań naukowych - dodaje.

Zamówienia fałszywego doktora

Na trop Bachnera FBI wpadła po sygnale od jednego z pracowników laboratorium w New Jersey. - mówi rzecznik agencji Joan Rhodes. Laborant poinformował lokalne biuro agencji o zamówieniach na zabronioną substancję. Sprawę przejęło później biuro FBI z Chicago, którego agenci aresztowali mężczyznę. Prowadzone w tej sprawie śledztwo ujawniło, że firma, którą Bachner podawał przy zamówieniach nie istnieje. Nazwisko jej przedstawiciela, dr Edmonda Backera również okazało się fałszywe. Agenci dokonali więc "zakupu kontrolowanego".

Pół godziny po aresztowaniu dom Bachnera przeszukała ekipa do zapobiegania skażeniom chemicznym i biologicznym.

FBI zapewnia , że nie było ryzyka skażenia i ewakuacja okolicznych domów nie była konieczna. Według biura Bachner może trafić do więzienia na 10 lat.