Kolejny ślad życia na Marsie: odżywcze substancje w marsjańskim błocie

Laboratorium bezzałogowe umieszczone na pokładzie kosmicznego próbnika Phoenix pobrało z powierzchni Marsa próbkę błota. Po analizie stwierdzono w niej substancje podobne do tych, które na powierzchni Ziemi odżywiają rośliny i mikroby

Gleba, podobnie jak na Biegunie Południowym i w niektórych rejonach Kalifornii jest silnie zasadowa. Tylko w takim podłożu mogą wzrastać niektóre prymitywne organizmy.

Naukowcy studzą jednak entuzjazm. - Nie oznacza to, że na powierzchni Marsa mogą występować rośliny - przekonują. Laboratorium nie sprawdziło jeszcze , czy w glebie występują składniki organiczne niezbędne do ich wzrostu.

"Spektakularny" wynik badania

Dla Williama Boyntona, który z centrum dowodzenia na Uniwersytecie Arizony w Tucson kieruje misją laboratorium wynik badania był "spektakularny". Próbkę gleby zmieszano z wodą, którą w postaci bryłki lodu przywieziono z Ziemi. Składniki podgrzewano kolejno do temperatury od 200 do 1000 stopni Celsjusza.

Dzięki podgrzewaniu z próbki wielkości kostki cukru początkowo wydzieliły się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Następnie pojawiły się śladowe ilości marsjańskiej pary wodnej związanej ze składnikami mineralnymi gleby.

Przyznał, że dzięki badaniu stwierdzono w glebie obecność magnezu, sodu, potasu i związków chloru. Według niego są to kluczowe składniki odżywcze występujące w glebie. Kounaves jest pewien, że dzięki dalszej analizie uda się ustalić obecność kolejnych składników, m.in. siarczanów. - To pierwsza "mokra" analiza wykonana na próbce z Marsa. Wcześniej takiemu badaniu poddawano tylko próbki z Ziemi - powiedział. - Badanie poszło bez problemów. Jesteśmy zaskoczeni jego efektami - dodał.

Zasiedlą "czerwoną planetę"?

Naukowcy podkreślają, że misją Phoenixa nie jest jedynie znalezienie życia na Marsie. Próbnik, jego laboratoria i naukowcy mają za zadanie ustalić, czy istnieje możliwość zasiedlenia "czerwonej planety". Przekonują, że pomimo odkrycia na jej powierzchni wody i składników mineralnych jest to "wyjątkowo odległa perspektywa".

Wcześniej Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że próbnik Phoenix, który szuka na Marsie wody, by ustalić, czy na tej planecie istniało kiedykolwiek życie, natrafił na lód.

Naukowcy z NASA są przekonani, że na Marsie jest wodny lód - warstwę zmarzliny na planecie wykryto w 2002 roku.