Hiszpania: prawa człowieka dla małp?

Możliwe, że już niedługo prawa człowieka będą przysługiwać małpom. Hiszpańscy posłowie z komisji ds. ochrony środowiska poparli pomysł przyznania małpom prawa do życia i wolności - podaje Reuters.

Parlamentarna komisja ds. ochrony środowiska przegłosowała rezolucję, która wzywa Hiszpanię do przestrzegania Projektu Wielkich Małp, opracowanego przez naukowców i filozofów. Pomysłodawcy projektu przekonują, że nasi "najbliżsi genetyczni krewni" zasługują na przyznanie im praw zarezerwowanych dotąd dla ludzi - informuje Reuters.

Jak podaje agencja, rezolucję popiera większość posłów. Możemy się więc spodziewać, że już wkrótce parlament przegłosuje ustawę w tej sprawie.

- To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i obronę naszych "towarzyszy ewolucji" - powiedział agencji Reuters Pedro Pozas, szef Great Apes Project w Hiszpanii. - Nie mamy informacji o tym, że w Hiszpanii małpy wykorzystywane są w eksperymentach - przyznał Pozas. - Jednak nie ma także żadnego prawa, które by temu zapobiegało - dodał.

Jeśli założenia Projektu Wielkich Małp staną się prawem, w Hiszpanii zakazane będzie m.in. filmowanie małp w celach komercyjnych, kręcenie reklam z ich udziałem i wykorzystywanie ich w cyrkach - podkreśla Reuters.

Great Ape Project został założony w 1993 roku przez filozofów: Paolę Cavalieri i Petera Singera. Ich celem było zapewnienie tzw. wielkim małpom - m.in. gorylom, szympansom i orangutanom - prawa do życia, wolności i wolności od tortur.