Dalajlama Honorowym Obywatelem Wrocławia

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetu, jest od wtorku Honorowym Obywatelem Wrocławia. W jego imieniu tytuł odebrał sekretarz Biura Tybetańskiego w Londynie. Możliwe jest, że jeszcze w tym roku Dalajlama będzie we Wrocławiu.

- Jesteśmy miastem, dla którego wolność i solidarność są wartościami najważniejszymi - tłumaczył wybór kolejnego honorowego obywatela miasta prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Tsering Tashi, przyjmując we wtorek w imieniu przywódcy Tybetańczyków tytuł Civitate Wratislaviensis Donatus, przekazał wrocławianom jego przesłanie: - Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Kolor skóry i ubranie to tylko okrycie zewnętrzne. Tym, co decyduje o naszym człowieczeństwie, jest zdolność do okazywania współczucia innym i właśnie ta zdolność pozwoli nam przeżyć w kurczącym się świecie.

Pomysł na uhonorowanie Dalajlamy tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia w marcu ogłosili prezydent miasta oraz przewodnicząca rady Barbara Zdrojewska. W ten sposób miasto chciało okazać gest solidarności z walczącymi o prawa człowieka Tybetańczykami. Właśnie w marcu chińskie władze krwawo stłumiły wolnościowe manifestacje.

Nieoficjalnie wiadomo, że jeszcze w tym roku Dalajlama może przyjechać do Polski i odwiedzić Wrocław. - Jego Świątobliwość rozważy możliwość odwiedzenia waszego miasta - mówił Tsering Tashi. Wrocławscy urzędnicy oceniają, że ta dyplomatyczna zapowiedź oznacza, że wizyta jest niemal przesądzona. O jej szczegółach miał już z Tashim rozmawiać prezydent Dutkiewicz. Wstępnie przyjazd Dalajlamy planowany jest na listopad lub grudzień.

Laureaci Nagród Wrocławia

Podczas uroczystości w ratuszu oprócz tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano również Nagrody Wrocławia. Ich tegorocznymi laureatami zostali:

* Alicja Zawisza, jedna z założycielek Towarzystwa Miłośników Wrocławia

* Tadeusz Krasoń, przewodniczący Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych

* prof. Józef Łukaszewicz, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

* prof. Jerzy Czernik, były rektor wrocławskiej Akademii Medycznej

* Jan Ślęk, pedagog i dyrygent.

Nagrody Prezydenta Wrocławia dostali

* Katolickie Radio Rodzina

* ATM Grupa SA

* informatyk Krzysztof Kuliński

* dr Krzysztof Wincza, asystent z Politechniki Wrocławskiej

* twórcy portalu Nasza-klasa.pl