Szykuje się wielki come back rodziny Kruków?

Spółki cywilne należące do rodziny Kruków kupiły 4.050.000 akcji, stanowiących 5,05% kapitału spółki odzieżowej Vistula&Wólczanka. Wojciech Kruk nie wykluczył dalszego zwiększania zaangażowania w tę spółkę, także w porozumieniu z innymi akcjonariuszami, ponieważ - według niego - V&W powinna mieć poza funduszami inwestycyjnymi stabilnych właścicieli, którzy pozostaną w niej "na dłużej".

Spółka WK Investment spółka cywilna Wojciech Kruk, Paweł Cieślik nabyła 2.100.000 akcji (2,62% kapitału), zaś ECK Investment spółka cywilna Ewa Kruk, Ewa Kruk-Cieślik, Wojciech Henryk Kruk - 1.950.000 akcji (2,43%).

Zapytany w TVN CNBC Biznes, czy będzie dalej zwiększał udziały, Wojciech Kruk odpowiedział: "Na takie pytanie udziela się dyplomatycznej odpowiedzi: nie wykluczam, nie zaprzeczam".

"Muszę oszczędnie gospodarować swoimi kapitałami i będę je inwestować wtedy, kiedy nabiorę przekonania, że to się opłaca" - powiedział Kruk, który sprzedał w wezwaniu na akcje spółki lubilerskiej W.Kruk większość posiadanego pakietu akcji, obniżając swój udział do 3,03% z 23,32%, pozyskując 90 mln zł.

W piątek spółka handlowa Alma Market poinformowała, że ma 5,88% akcji V&W. Cytowany przez wtorkowy "Puls Biznesu" prezes i akcjonariusz Almy Jerzy Mazgaj zapowiedział podjęcie rozmów z Krukiem na temat współpracy po planowanym na 30 czerwca zwyczajnym walnym zgromadzeniu V&W.

"Kwestia pana Mazgaja jest dla mnie szalenie miłą niespodzianką, ponieważ moim zdaniem słabość Vistuli - ja, oczywiście, tę spółkę bardzo cenię, ona bardzo dobrze działa na rynku i ma bardzo dobry wizerunek - ale jej słabość polega na tym, że w tej spółce nie ma właścicieli. Tam właścicielami są wyłącznie fundusze. Mówię o właścicielach w wymiarze osób, które same tworzyły biznes i chcą w tych firmach być na dłużej" - powiedział Kruk.

Według "PB", do współpracy mógłby włączyć się OFE PZU Złota Jesień, który ma blisko 20% V&W i ok. 16% Almy.

Na ZWZ V&W ma dojść do zmiany w radzie nadzorczej. Według "PB", PTE PZU chce wymienić dwóch przedstawicieli. Wojciech Kruk przyznał, że chciałby wejść w skład RN.

ZWZ zdecyduje też o emisji do 7.882.215 akcji serii G z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy spółki. Środki pozyskane z emisji posłużą spłacie kredytu, zaciągniętego na zakup W.Kruk. Obecnie kapitał spółki dzieli się na 80.222.190 akcji.