Dziura w drodze na Euro 2012

Droga ekspresowa S8, która przed Euro 2012 miała połączyć Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok, nie będzie w całości gotowa na czas. W Łódzkiem na szybkiej trasie będzie 45-kilometrowa przerwa.

Po kilkuletnich sporach, jak ma przebiegać droga S8 przez województwo łódzkie - w okolicach Łodzi czy przez Bełchatów - w końcu rozpoczęto przygotowania do budowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej dla odcinka Walichnowa - Łódź (A1).

Przetarg, jeśli nie będzie odwołań, zostanie rozstrzygnięty w lipcu. Zwycięska firma na wykonanie zlecenia ma ponad dwa lata. Droga na papierze powstanie więc dopiero pod koniec 2010 r.

Czy drogowcy zdążą w rok wybrać wykonawcę robót i wybudować ponad stukilometrowy odcinek od autostrady A1 do węzła Walichnowy? Biorąc pod uwagę odwołania od przetargów, jest to mało realne. Tym bardziej że urzędnicy sami do końca nie wiedzą, kiedy ma ona powstać. - Droga S8 od Wrocławia do Białegostoku wpisana jest w program na Euro 2012 i zostanie zrealizowana. Na pewno się wyrobimy - zapewnia Łukasz Jóźwiak z centrali GDDKiA.

Łódzki oddział generalnej dyrekcji, który bezpośrednio koordynuje inwestycję, wątpi w to. - Termin budowy tego odcinka planowany jest na lata 2012-14 - mówi Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego GDDKiA. I dodaje: - Nie ma możliwości, by zdążyć na Euro 2012. Do wykupienia jest ok. 10 tys. działek. Poza tym trzeba przeprowadzić badania archeologiczne i przygotować wszystkie dokumenty ekologiczne.

Rzecznik centrali GDDKiA przysłał oficjalne stanowisko w tej sprawie: "Poprzedni rząd uznał, że odcinek S8 Syców - Sieradz - Łódź (A1) będzie realizowany do 2015 r. Obecne kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyspieszyły realizację tej inwestycji. Umożliwi to oddanie dużej części tego odcinka w 2012 roku". W dalszej części rzecznik wyjaśnia, że na mistrzostwa Europy w piłce nożnej gotowy będzie I etap od A1 do węzła Sieradz Południe, w następnym roku oddany zostanie odcinek od węzła Sieradz do węzła Walichnowy.

Co to oznacza? Kierowcy jadący od Łodzi drogą ekspresową za Sieradzem wjadą na zwykłą wąską drogę. Po przejechaniu 45 km znowu pojawi się S8, która doprowadzi ich już do Wrocławia.

Andrzej Owczarek, senator PO, pomysłodawca stowarzyszenia na rzecz budowy drogi S8: - Jestem pewny, że cały ten odcinek będzie gotowy przed Euro 2012. Rozmawiałem z ministrem Cezarym Grabarczykiem, który zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by zdążyć na czas. Byłoby bez sensu zostawienie tak krótkiego odcinka.